| Part Number | 505473-1010 |
|---|---|
| Manufacturer | Molex |
| Quantity in stock | 148930 Pieces |
| Market Price | - |
| Our Better Price | Send by email: [email protected] |
| Delivery Time | 1 day (can ship today) |
| Description | Conn Board to Board RCP 4Power 6Signal POS 0.4mm Solder ST SMD Embossed T R |
| Category | Connectors |
| Family | Connector Headers and PCB Receptacles |
| ROHS Compliant | Yes |
| MSL Level | 505473-1010 |
| Datasheet download | - |
| Part Number | 505473-1010 |
|---|---|
| Housing Material | Liquid Crystal Polymer |
| Number of Rows | 2 |
| Contact Plating | Gold Over Nickel |
| Contact Material | Copper Alloy |
| Rad Hard | No |
| Lead Finish | Gold Over Nickel |
| Operating Temperature | -40 to 85 °C |
| Termination Method | Solder |
| Packaging | Embossed Tape and Reel |
| Gender | RCP |
| Pitch | 0.4 mm |
| Mounting | Surface Mount |
| Number of Contacts | 4Power/6Signal |
| Maximum Current Rating | 5 A |
| Maximum Voltage Rating | 50/50 Vdc|Vac |
| Family | 505473 |
| Type | Board to Board |
| Lead Free | Yes |
| Pin Count | 10 |
| Housing Color | Black |
| Body Orientation | Straight |
| Product Depth | 2 mm |
| Product Height | 0.58 mm |
| Product Length | 5.2 mm |
| Replacement Part Number | PART-505473-1010 |
| Weight | Contact us |
| Country of Origin | - |
| Image | Part Number and Brand | Brief Description and PDF Datasheet |
|---|---|---|
|
Molex | Conn Wire to Board HDR 9 POS 2.5mm Solder ST Thru-Hole Bag Download PDF datasheet for 22041091.pdf |
|
TE Connectivity | Conn IDC Connector F 3 POS 2.54mm IDT RA Cable Mount Loose Piece Download PDF datasheet for 3-644312-3.pdf |
|
Molex | Conn Wire to Board HDR 4 POS 2.54mm Solder ST Thru-Hole Bag Download PDF datasheet for 0470531000.pdf |
|
Molex | Conn Shrouded Header HDR 50 POS 2.54mm Solder ST Thru-Hole Tray Download PDF datasheet for 702465001.pdf |
|
Amphenol-FCI | Conn Shrouded Header HDR 26 POS 2.54mm Solder ST Thru-Hole Tube Download PDF datasheet for 75869-105LF.pdf |
|
Molex | Conn Board to Board PL 60 POS 0.5mm Solder ST SMD Embossed T R Download PDF datasheet for 0555600607.pdf |
|
Molex | SR BTS TT 7 ASY - |
|
Molex | Conn Board to Board PL 120 POS 0.635mm Solder ST SMD Embossed T R Download PDF datasheet for 536471274.pdf |
|
TE Connectivity | Conn IDC Connector F 8 POS 2.54mm IDT RA Cable Mount Loose Piece Download PDF datasheet for 3-640440-8.pdf |
|
Panasonic | Conn Board to Board SKT 36 POS 0.4mm Solder ST SMD Embossed T R Download PDF datasheet for AXE536124.pdf |