| Part Number | 550910874 |
|---|---|
| Manufacturer | Molex |
| Quantity in stock | 746340 Pieces |
| Market Price | - |
| Our Better Price | Send by email: [email protected] |
| Delivery Time | 1 day (can ship today) |
| Description | Conn Board to Board HDR 80 POS 0.64mm Solder ST SMD Embossed T R |
| Category | Connectors |
| Family | Connector Headers and PCB Receptacles |
| ROHS Compliant | Yes |
| MSL Level | 550910874 |
| Datasheet download |
| Part Number | 550910874 |
|---|---|
| Termination Method | Solder |
| Gender | HDR |
| Operating Temperature | -55 to 85 °C |
| Mounting | Surface Mount |
| Body Orientation | Straight |
| Housing Material | Thermoplastic |
| Product Dimensions | 32.27 x 5 x 5 mm |
| Contact Material | Copper Alloy |
| Lead Finish | Tin |
| Housing Color | Black |
| Contact Plating | Gold Over Nickel |
| Pitch | 0.64 mm |
| Product Depth | 5 mm |
| Product Height | 5 mm |
| Product Length | 32.27 mm |
| Replacement Part Number | PART-550910874 |
| Weight | Contact us |
| Country of Origin | - |
| Image | Part Number and Brand | Brief Description and PDF Datasheet |
|---|---|---|
|
Molex | Conn Unshrouded Header HDR 4 POS 2.54mm Solder RA Thru-Hole Bag Download PDF datasheet for 0022288040.pdf |
|
Amphenol-FCI | Conn Unshrouded Header HDR 6 POS 2.54mm Solder RA Thru-Hole Bag Download PDF datasheet for 68016-406HLF.pdf |
|
Amphenol-FCI | Conn Unshrouded Header HDR 2 POS 5mm Solder RA Thru-Hole Box Download PDF datasheet for OQ02755100J0G.pdf |
|
TE Connectivity | Conn Unshrouded Header HDR 10 POS 2.54mm Solder ST SMD Download PDF datasheet for 146130-4.pdf |
|
Panasonic | Conn Board to Board SKT 12 POS 0.35mm Solder ST SMD Embossed T R Download PDF datasheet for AXE712127.pdf |
|
Molex | Conn Board to Board PL 140 POS 0.635mm Solder ST SMD Embossed T R Download PDF datasheet for 0536471474.pdf |
|
TE Connectivity | Conn Shrouded Header HDR 34 POS 2.54mm Solder ST Thru-Hole Download PDF datasheet for 1-1761606-1.pdf |
|
Molex | Conn Shrouded Header HDR 10 POS 2.54mm Solder ST Thru-Hole Tube Download PDF datasheet for 705430114.pdf |
|
3M | Conn Shrouded Header HDR 60 POS 2.54mm Solder ST Thru-Hole Download PDF datasheet for N2560-6002RB.pdf |
|
Amphenol-FCI | Conn Socket Strip SKT 12 POS 2.54mm Solder RA Thru-Hole Download PDF datasheet for 66925-506LF.pdf |