| Part Number | 717640120 |
|---|---|
| Manufacturer | Molex |
| Quantity in stock | 435300 Pieces |
| Market Price | - |
| Our Better Price | Send by email: [email protected] |
| Delivery Time | 1 day (can ship today) |
| Description | Conn Unshrouded Header HDR 20 POS 2.54mm Solder RA Thru-Hole Tube |
| Category | Connectors |
| Family | Connector Headers and PCB Receptacles |
| ROHS Compliant | Yes |
| MSL Level | 717640120 |
| Datasheet download |
| Part Number | 717640120 |
|---|---|
| Termination Method | Solder |
| Operating Temperature | -40 to 105 °C |
| Housing Color | Black |
| Gender | HDR |
| Lead Finish | Tin |
| Mounting | Through Hole |
| Body Orientation | Right Angle |
| Product Dimensions | 25.4 x 13.54 x 5.08 mm |
| Pitch | 2.54 mm |
| Contact Plating | Gold Over Nickel |
| Max Processing Temp | 260 |
| Housing Material | Thermoplastic |
| Contact Material | Copper Alloy |
| Product Depth | 13.54 mm |
| Product Height | 5.08 mm |
| Product Length | 25.4 mm |
| Replacement Part Number | PART-717640120 |
| Weight | Contact us |
| Country of Origin | - |
| Image | Part Number and Brand | Brief Description and PDF Datasheet |
|---|---|---|
|
TE Connectivity | Conn Shrouded Header RCP 8 POS 2.2mm Solder RA Thru-Hole Tube Download PDF datasheet for 1376350-1.pdf |
|
TE Connectivity | Conn Shrouded Header HDR 30 POS 1.27mm Solder ST SMD Tube Download PDF datasheet for 5-104655-4.pdf |
|
Amphenol-FCI | Conn Board to Board PL 200 POS 1.27mm Solder ST SMD T R Download PDF datasheet for 84516-002LF.pdf |
|
TE Connectivity | 0.8FH,R17H.5,080,08 SN,TR,SC Download PDF datasheet for 1735482-3.pdf |
|
Molex | Conn Wire to Board RCP 20 POS 2.54mm Solder ST Thru-Hole Tray Download PDF datasheet for 347290121.pdf |
|
TE Connectivity | Conn Wire to Board HDR 8 POS 3.96mm Solder ST Thru-Hole Bulk Download PDF datasheet for 1-1123723-8.pdf |
|
TE Connectivity | Conn Fine Pitch Connector RCP 140 POS 0.8mm Solder ST SMD Tube Download PDF datasheet for 5-5179009-6.pdf |
|
Molex | Conn Shrouded Header HDR 24 POS 2mm Solder RA Thru-Hole Tray Download PDF datasheet for 5018762440.pdf |
|
TE Connectivity | Conn Shrouded Header M 32 POS 2.2mm Solder RA Thru-Hole Tube Download PDF datasheet for 1318745-1.pdf |
|
Panasonic | Conn Board to Board HDR 4Power 2Signal POS -888 Solder ST SMD Embossed T R Download PDF datasheet for AXF461500.pdf |