| Part Number | 73403-6804 |
|---|---|
| Manufacturer | Molex |
| Quantity in stock | 444690 Pieces |
| Market Price | - |
| Our Better Price | Send by email: [email protected] |
| Delivery Time | 1 day (can ship today) |
| Description | Conn FAKRA SMB F 0Hz to 6GHz 50Ohm Solder RA Thru-Hole Gold |
| Category | Connectors |
| Family | Connector Circular |
| ROHS Compliant | Yes |
| MSL Level | 73403-6804 |
| Datasheet download |
| Part Number | 73403-6804 |
|---|---|
| Impedance | 50 Ohm |
| Termination Method | Solder |
| Contact Plating | Gold |
| Terminate To | PCB |
| Mounting | Through Hole |
| Package Dimensions | 7.5 x 20.88 x 10.55 mm |
| Operating Temperature | -40 to 105 °C |
| Body Orientation | Right Angle |
| Type | FAKRA SMB |
| Contact Material | Phosphor Bronze|Brass |
| Operating Frequency | 0 to 6 GHz |
| Lead Finish | Gold |
| Rad Hard | No |
| Gender | F |
| Product Depth | 20.88 mm |
| Product Height | 10.55 mm |
| Product Length | 7.5 mm |
| Replacement Part Number | PART-73403-6804 |
| Weight | Contact us |
| Country of Origin | - |
| Image | Part Number and Brand | Brief Description and PDF Datasheet |
|---|---|---|
|
TE Connectivity | Conn Circular PIN 27 POS Crimp ST Cable Mount 27 Terminal 1 Port Download PDF datasheet for DBAS 76-27-0 PN 090.pdf |
|
Amphenol | Conn Circular SKT 1 POS Crimp ST Cable Mount 1 Terminal 1 Port Download PDF datasheet for P3106E-14-57SA(25).pdf |
|
TE Connectivity | Conn Shielded Miniature Circular DIN RCP 8 POS Solder RA Thru-Hole 8 Terminal 1 Port Download PDF datasheet for 5749268-1.pdf |
|
TE Connectivity | Conn MIL-C-38999 Circular SKT 6 POS Crimp ST Flange Mount 6 Terminal 1 Port Download PDF datasheet for D38999 20WA35SN.pdf |
|
TE Connectivity | Conn MIL-C-38999 Circular PIN 18 POS Crimp ST Cable Mount 18 Terminal 1 Port Download PDF datasheet for D38999 26WD18PN.pdf |
|
TE Connectivity | Conn MIL-C-38999 Circular SKT 6 POS Crimp ST Jam Nut 6 Terminal 1 Port Download PDF datasheet for D38999 24FA35SN.pdf |
|
TE Connectivity | Conn Circular SKT 6 POS Crimp ST Box Mount 6 Terminal 1 Port Download PDF datasheet for 951-02 R 10-6 S 50.pdf |
|
TE Connectivity | CONN MIL-DTL-26482 CIRC SKT 12 POS CRMP ST CBL MNT 12TERM Download PDF datasheet for MS3476W14-12S-LC.pdf |
|
TE Connectivity | Conn MIL-C-26482 Circular PIN 4 POS Crimp ST Flange Mount 4 Terminal 1 Port Download PDF datasheet for MS3470W14-4P.pdf |
|
TE Connectivity | Conn MIL-C-38999 Circular SKT 10 POS Crimp ST Cable Mount 10 Terminal 1 Port Download PDF datasheet for D38999 26WC98SN.pdf |