| Part Number | GCJ55DR73A104KXJ1L |
|---|---|
| Manufacturer | Murata Manufacturing |
| Quantity in stock | 205410 Pieces |
| Market Price | - |
| Our Better Price | Send by email: [email protected] |
| Delivery Time | 1 day (can ship today) |
| Description | Cap Ceramic 0.1uF 1000VDC X7R 10% SMD 2220 125\u00b0C Emboss T R |
| Category | Capacitors |
| Family | Capacitor Ceramic Multilayer |
| ROHS Compliant | Yes |
| MSL Level | GCJ55DR73A104KXJ1L |
| Datasheet download |
| Part Number | GCJ55DR73A104KXJ1L |
|---|---|
| Package Dimensions | 5.7 x 5 x 2 mm |
| Dielectric | X7R |
| Lead Finish | Tin Over Nickel |
| Termination Style | Wraparound |
| Case Size | 2220 |
| Tolerance | 10 % |
| Pin Count | 2 |
| Package/Case | 2220 |
| Capacitance Value | 0.1 uF |
| Construction | Flat |
| Case Style | Ceramic Chip |
| Voltage(DC) | 1000 V |
| Rad Hard | No |
| Mounting | Surface Mount |
| Operating Temperature | -55 to 125 °C |
| Supplier Package | 2220 |
| Maximum Processing Temperature | 260 °C |
| Product Depth | 5 mm |
| Product Height | 2 mm |
| Product Length | 5.7 mm |
| Product Weight | 0.29 G |
| Replacement Part Number | PART-GCJ55DR73A104KXJ1L |
| Weight | Contact us |
| Country of Origin | - |
| Image | Part Number and Brand | Brief Description and PDF Datasheet |
|---|---|---|
|
AVX | Cap Ceramic 2.2uF 10V X7R 10% SMD 1206 Embossed T R Download PDF datasheet for 1206ZC225KAT2A.pdf |
|
AVX | Cap Ceramic 1uF 50V X7R 20% Radial 5.08mm 125\u00b0C T R Download PDF datasheet for SR655C105MARTR1.pdf |
|
KEMET | Cap Ceramic 3.3pF 50V C0G 0.25pF SMD 0603 125\u00b0C Paper T R Download PDF datasheet for C0603C339C5GACAUTO.pdf |
|
AVX | Cap 2.2uF 25VDC X5R 10% SMD 0805 T R Download PDF datasheet for CM21X5R225K25AT.pdf |
|
AVX | Cap Ceramic 1.8pF 250V C0G 0.1pF SMD 0603 125\u00b0C T R Download PDF datasheet for SQCSVA1R8BAT1A.pdf |
|
TDK | MLCC (TDK) 0603 NPO 82PF 50V +-5% Download PDF datasheet for C1608C0G1H820JT.pdf |
|
Murata Manufacturing | Cap Ceramic 0.027uF 16V X7R 10% SMD 0402 125\u00b0C Paper T R Download PDF datasheet for GRM155R71C273KA01D.pdf |
|
TAIYO YUDEN | Cap Ceramic 10uF 35V X5R 10% SMD 1206 85\u00b0C T R Download PDF datasheet for GMK316BJ106KL-T.pdf |
|
Johanson Dielectic | Cap Ceramic 100pF 100VDC NP0 20% SMD 0805 125\u00b0C Emboss T R Download PDF datasheet for 101X15N101MV4E.pdf |
|
Vishay | Cap Ceramic 0.1uF 10V X7R 10% SMD 1206 125\u00b0C Paper T R Download PDF datasheet for VJ1206Y104KXQCW1BC.pdf |