| Part Number | GCM1885C1H181JA16J |
|---|---|
| Manufacturer | Murata Manufacturing |
| Quantity in stock | 480150 Pieces |
| Market Price | - |
| Our Better Price | Send by email: [email protected] |
| Delivery Time | 1 day (can ship today) |
| Description | Cap Ceramic 180pF 50V C0G 5% SMD 0603 125\u00b0C Paper T R |
| Category | Capacitors |
| Family | Capacitor Ceramic Multilayer |
| ROHS Compliant | Yes |
| MSL Level | GCM1885C1H181JA16J |
| Datasheet download |
| Part Number | GCM1885C1H181JA16J |
|---|---|
| Max Processing Temp | 270 |
| Voltage(DC) | 50 V |
| Tolerance | 5 % |
| Product Dimensions | 1.6 x 0.8 x 0.8 mm |
| Case Style | Ceramic Chip |
| Construction | Flat |
| Lead Finish | Matte Tin |
| Rad Hard | No |
| Operating Temperature | -55 to 125 °C |
| Mounting | Surface Mount |
| Dielectric | C0G |
| Package/Case | 0603 |
| Capacitance Value | 180 pF |
| Case Size | 0603 |
| Product Depth | 0.8 mm |
| Product Height | 0.8 mm |
| Product Length | 1.6 mm |
| Replacement Part Number | PART-GCM1885C1H181JA16J |
| Weight | Contact us |
| Country of Origin | - |
| Image | Part Number and Brand | Brief Description and PDF Datasheet |
|---|---|---|
|
TAIYO YUDEN | Cap Ceramic 4.7uF 50V X7S 10% SMD 1206 125\u00b0C Emboss T R Download PDF datasheet for UMK316AC7475KLHTE.pdf |
|
KEMET | KEMC0603C272J5GACAUTO 50VOLTS 2700PF 5% Download PDF datasheet for C0603C272J5GACAUTO.pdf |
|
Kyocera | Cap Ceramic 15pF 25V C0G 5% SMD 0201 125\u00b0C Download PDF datasheet for 02013A150JAT.pdf |
|
AVX | Cap Ceramic 270pF 600V 630V C0G 5% SMD 1206 125\u00b0C T R Download PDF datasheet for 1206CA271JAT1A.pdf |
|
AVX | Cap Ceramic 470pF 100V C0G 1% SMD 0805 125\u00b0C Paper T R Download PDF datasheet for 08051A471FAT2A.pdf |
|
AVX | MLCC 2.2UF X5R 6.3V 10% 0402 - |
|
Murata Manufacturing | Cap Ceramic 0.47uF 16V X7R 10% SMD 0603 125\u00b0C Paper T R Download PDF datasheet for GRM188R71C474KA88D.pdf |
|
AVX | Cap Ceramic 0.0033uF 50V C0G 5% Radial 5.08mm 125\u00b0C T R Download PDF datasheet for SR215A332JARTR1.pdf |
|
KEMET | Cap Ceramic 0.01uF 50V C0G 5% SMD 1206 200\u00b0C Bulk Download PDF datasheet for C1206H103J5GAC.pdf |
|
AVX | Cap Ceramic 0.012uF 50V X7R 5% SMD 0805 125\u00b0C Paper T R Download PDF datasheet for 08055C123J4T2A.pdf |