| Part Number | GCM188R71H102KA37D |
|---|---|
| Manufacturer | Murata Manufacturing |
| Quantity in stock | 146340 Pieces |
| Market Price | - |
| Our Better Price | Send by email: [email protected] |
| Delivery Time | 1 day (can ship today) |
| Description | Cap Ceramic 0.001uF 50V X7R 10% SMD 0603 125\u00b0C Paper T R |
| Category | Capacitors |
| Family | Capacitor Ceramic Multilayer |
| ROHS Compliant | Yes |
| MSL Level | GCM188R71H102KA37D |
| Datasheet download |
| Part Number | GCM188R71H102KA37D |
|---|---|
| Construction | Flat |
| Lead Finish | Matte Tin |
| Mounting | Surface Mount |
| Capacitance Value | 0.001 uF |
| Max Processing Temp | 270 |
| Case Style | Ceramic Chip |
| Case Size | 0603 |
| Product Dimensions | 1.6 x 0.8 x 0.8 mm |
| Package/Case | 0603 |
| Operating Temperature | -55 to 125 °C |
| Dielectric | X7R |
| Voltage(DC) | 50 V |
| Rad Hard | No |
| Tolerance | 10 % |
| Product Depth | 0.8 mm |
| Product Height | 0.8 mm |
| Product Length | 1.6 mm |
| Replacement Part Number | PART-GCM188R71H102KA37D |
| Weight | Contact us |
| Country of Origin | - |
| Image | Part Number and Brand | Brief Description and PDF Datasheet |
|---|---|---|
|
AVX | Cap Ceramic 470pF 500V C0G 10% SMD 1206 125\u00b0C Embossed T R Download PDF datasheet for 12067A471KAT2A.pdf |
|
AVX | Cap Ceramic 0.82uF 10V X7R 10% SMD 0805 125\u00b0C Plastic T R Download PDF datasheet for 0805ZC824KAT2A.pdf |
|
AVX | COMMERCIAL CHIP MLC HI VOLTAGE MFG TAPE REEL, 7 INCH PAPER TAPE Download PDF datasheet for 1206CC153KAT2A.pdf |
|
AVX | Cap Ceramic 0.0012uF 50V X7R 5% SMD 0603 125\u00b0C Paper T R Download PDF datasheet for 06035C122JAT2A.pdf |
|
AVX | Cap Ceramic 4.7pF 25V C0G 0.25pF SMD 0603 125\u00b0C Paper T R Download PDF datasheet for 06033A4R7CAT2A.pdf |
|
NIC Components | Cap Ceramic 220pF 50V C0G 5% SMD 0603 125\u00b0C Paper T R Download PDF datasheet for NMC0603NPO221J50TRPF.pdf |
|
AVX | Cap Ceramic 0.47uF 50V Y5V -20% to 80% SMD 0805 85\u00b0C Paper T R Download PDF datasheet for 08055G474ZAT2A.pdf |
|
TAIYO YUDEN | Cap Ceramic 100uF 6.3V X5R 20% SMD 1210 85\u00b0C Embossed T R Download PDF datasheet for JMK325ABJ107MM-P.pdf |
|
AVX | Cap Ceramic 0.0033uF 100V X7R 10% SMD 1206 125\u00b0C Paper T R Download PDF datasheet for 12061C332KAT2A.pdf |
|
AVX | MLCC 0201 4.7NF 10V 10% Download PDF datasheet for CM03B472K10AH.pdf |