| Part Number | GCM216R71H332KA37D |
|---|---|
| Manufacturer | Murata Manufacturing |
| Quantity in stock | 177300 Pieces |
| Market Price | - |
| Our Better Price | Send by email: [email protected] |
| Delivery Time | 1 day (can ship today) |
| Description | Cap Ceramic 0.0033uF 50V X7R 10% SMD 0805 125\u00b0C Paper T R |
| Category | Capacitors |
| Family | Capacitor Ceramic Multilayer |
| ROHS Compliant | Yes |
| MSL Level | GCM216R71H332KA37D |
| Datasheet download |
| Part Number | GCM216R71H332KA37D |
|---|---|
| Construction | Flat |
| Lead Finish | Matte Tin |
| Max Processing Temp | 270 |
| Operating Temperature | -55 to 125 °C |
| Mounting | Surface Mount |
| Case Style | Ceramic Chip |
| Case Size | 0805 |
| Product Dimensions | 2 x 1.25 x 0.6 mm |
| Dielectric | X7R |
| Voltage(DC) | 50 V |
| Capacitance Value | 0.0033 uF |
| Rad Hard | No |
| Package/Case | 0805 |
| Tolerance | 10 % |
| Product Depth | 1.25 mm |
| Product Height | 0.6 mm |
| Product Length | 2 mm |
| Replacement Part Number | PART-GCM216R71H332KA37D |
| Weight | Contact us |
| Country of Origin | - |
| Image | Part Number and Brand | Brief Description and PDF Datasheet |
|---|---|---|
|
KEMET | Cap Ceramic 10pF 50V C0G 5% SMD 0805 Plastic T R Download PDF datasheet for C0805C100J5GACTU.pdf |
|
NIC Components | Cap Ceramic 0.001uF 16V X7R 10% SMD 0402 125\u00b0C Paper T R Download PDF datasheet for NMC0402X7R102K16TRPF.pdf |
|
AVX | Cap Ceramic 6.8pF 100V C0G 0.25pF SMD 0805 125\u00b0C Paper T R Download PDF datasheet for 08051A6R8CAT2A.pdf |
|
Murata Manufacturing | Cap Ceramic 270pF 50V C0G 5% SMD 0402 125\u00b0C Paper T R Download PDF datasheet for GRM1555C1H271JA01D.pdf |
|
AVX | Cap Ceramic 1.8pF 100V C0G 0.02pF SMD 0402 125\u00b0C T R Download PDF datasheet for 04021J1R8PBSTR.pdf |
|
Murata Manufacturing | Cap Ceramic 0.068uF 50V X7R 10% SMD 0805 125\u00b0C Embossed T R Download PDF datasheet for GRM21BR71H683KA01L.pdf |
|
AVX | Cap Ceramic 100pF 50V C0G 5% SMD 0805 125\u00b0C T R Download PDF datasheet for 08055U101JAT2A.pdf |
|
Murata Manufacturing | Cap Ceramic 0.0015uF 50V X7R 10% SMD 0603 125\u00b0C Paper T R Download PDF datasheet for GRM188R71H152KA01D.pdf |
|
TAIYO YUDEN | Cap Ceramic 0.1uF 100V X7R 10% SMD 0805 125\u00b0C Embossed T R Download PDF datasheet for HMK212B7104KG-T.pdf |
|
AVX | Cap Ceramic 27pF 50V C0G 5% SMD 0805 125\u00b0C Paper T R Download PDF datasheet for 08055A270JAT2A.pdf |