GCM21BC71E475KE36L Murata Manufacturing
GCM21BC71E475KE36L Images
Please contact us for more photos of GCM21BC71E475KE36L
Part Number GCM21BC71E475KE36L
Manufacturer Murata Manufacturing
Delivery Time 1 day (can ship today)
Description Cap Ceramic 4.7uF 25V X7S 10% SMD 0805 125\u00b0C Embossed T R
ROHS Compliant Yes
MSL Level GCM21BC71E475KE36L
Datasheet download GCM21BC71E475KE36L.pdf
Request Quotation for GCM21BC71E475KE36L
GCM21BC71E475KE36L Specifications
Part Number GCM21BC71E475KE36L
Dielectric X7S
Supplier Package 0805
Tolerance 10 %
Case Size 0805
Termination Style Wraparound
Package/Case 0805
Product Dimensions 2 x 1.25 x 1.25
Max Processing Temp 260
Voltage(DC) 25 V
Pin Count 2
Rad Hard No
Operating Temperature -55 to 125 °C
Capacitance Value 4.7 uF
Lead Finish Tin Over Nickel
Mounting Surface Mount
Product Depth 1.25 mm
Product Height 1.25 mm
Product Length 2 mm