| Part Number | PTVS16VS1UR,115 |
|---|---|
| Manufacturer | Nexperia |
| Quantity in stock | 267060 Pieces |
| Market Price | - |
| Our Better Price | Send by email: [email protected] |
| Delivery Time | 1 day (can ship today) |
| Description | Diode TVS Single Uni-Dir 16V 400W 2-Pin SOD-123W T R |
| Category | Circuit Protection |
| Family | TVS |
| ROHS Compliant | Yes |
| MSL Level | PTVS16VS1UR,115 |
| Datasheet download |
| Part Number | PTVS16VS1UR,115 |
|---|---|
| Minimum Breakdown Voltage | 17.8 V |
| Direction Type | Uni-Directional |
| ESD Protection | No |
| Supplier Package | SOD-123W |
| Maximum Reverse Stand-off Voltage | 16 V |
| Peak Pulse Power Dissipation | 400 W |
| Max Processing Temp | 260 |
| Maximum Reverse Leakage Current | 0.1 uA |
| Product Dimensions | 2.8 x 1.9 mm |
| Pin Count | 2 |
| Test Current | 1 mA |
| Configuration | Single |
| Rad Hard | No |
| Mounting | Surface Mount |
| MSL Level | 1 |
| Maximum Clamping Voltage | 26 V |
| Operating Temperature | -55 to 150 °C |
| Maximum Peak Pulse Current | 15.4 A |
| Lead Finish | Tin |
| Package | 2SOD-123W |
| Replacement Part Number | PART-PTVS16VS1UR,115 |
| Weight | Contact us |
| Country of Origin | - |
| Image | Part Number and Brand | Brief Description and PDF Datasheet |
|---|---|---|
|
Fairchild Semiconductor | Diode TVS Single Bi-Dir 36V 1.5KW 2-Pin DO-214AB T R Download PDF datasheet for SMCJ36CA.pdf |
|
Vishay | Diode TVS Single Bi-Dir 33V 400W 2-Pin SMA T R Download PDF datasheet for SMAJ33CAHE3 5A.pdf |
|
Vishay | Diode TVS Single Bi-Dir 30V 400W 2-Pin SMA T R Download PDF datasheet for SMAJ30CAHE3 61.pdf |
|
ON Semiconductor | ZEN SOT23 REG .225W - |
|
Vishay | Diode TVS Single Uni-Dir 24V 3000W 2-Pin DO-214AB Plastic T R Download PDF datasheet for 3KASMC24AHE3_A I.pdf |
|
Vishay | Diode TVS Single Uni-Dir 18V 3.6KW 2-Pin DO-218AB T R Download PDF datasheet for SM5S18AHE3 2D.pdf |
|
Bourns | Diode TVS Single Bi-Dir 6.5V 600W 2-Pin SMB Download PDF datasheet for SMBJ6.5CA.pdf |
|
Liteon Opto | - - |
|
Fairchild Semiconductor | Diode TVS Single Uni-Dir 130V 1.5KW 2-Pin DO-214AB T R Download PDF datasheet for SMCJ130A.pdf |
|
Vishay | Diode TVS Single Bi-Dir 24V 600W 2-Pin SMB T R Download PDF datasheet for SMBJ24CAHE3 5B.pdf |