| Part Number | PTVS30VP1UTP,115 |
|---|---|
| Manufacturer | Nexperia |
| Quantity in stock | 197770 Pieces |
| Market Price | - |
| Our Better Price | Send by email: [email protected] |
| Delivery Time | 1 day (can ship today) |
| Description | Diode TVS Single Uni-Dir 30V 600W 2-Pin SOD-128 T R |
| Category | Circuit Protection |
| Family | TVS |
| ROHS Compliant | Yes |
| MSL Level | PTVS30VP1UTP,115 |
| Datasheet download |
| Part Number | PTVS30VP1UTP,115 |
|---|---|
| Supplier Package | SOD-128 |
| Product Dimensions | 4 x 2.7 mm |
| Direction Type | Uni-Directional |
| ESD Protection | Yes |
| Maximum Clamping Voltage | 48.4 V |
| Maximum Peak Pulse Current | 12.4 A |
| Maximum Reverse Stand-off Voltage | 30 V |
| Max Processing Temp | 260 |
| Configuration | Single |
| Test Current | 1 mA |
| Pin Count | 2 |
| Minimum Breakdown Voltage | 33.3 V |
| Maximum Reverse Leakage Current | 0.1 uA |
| Operating Temperature | -55 to 185 °C |
| Lead Finish | Tin |
| MSL Level | 1 |
| Peak Pulse Power Dissipation | 600 W |
| Rad Hard | No |
| Mounting | Surface Mount |
| Package | 2SOD-128 |
| Replacement Part Number | PART-PTVS30VP1UTP,115 |
| Weight | Contact us |
| Country of Origin | - |
| Image | Part Number and Brand | Brief Description and PDF Datasheet |
|---|---|---|
|
STMicroelectronics | Diode TVS Single Bi-Dir 15.3V 1.5KW 2-Pin DO-201 T R Download PDF datasheet for 1.5KE18CA.pdf |
|
ON Semiconductor | ZENER REGULATOR DIODE - |
|
Vishay | Diode TVS Single Bi-Dir 12V 500W 2-Pin DO-15 Ammo Download PDF datasheet for SA12CA-E3 73.pdf |
|
Fairchild Semiconductor | Diode TVS Single Bi-Dir 15V 600W 2-Pin DO-214AA T R Download PDF datasheet for SMBJ15CA.pdf |
|
Vishay | Diode TVS Single Bi-Dir 33V 400W 2-Pin SMA T R Download PDF datasheet for SMAJ33CAHE3 5A.pdf |
|
Vishay | Diode TVS Single Bi-Dir 77.8V 1.5KW 2-Pin Case 1.5KE T R Download PDF datasheet for 1.5KE91CAHE3 54.pdf |
|
Vishay | Diode TVS Single Uni-Dir 6V 1.5KW 2-Pin SMC T R Download PDF datasheet for SMCJ6.0A-E3 57T.pdf |
|
Vishay | Diode TVS Single Uni-Dir 30.8V 600W 2-Pin SMB T R Download PDF datasheet for TPSMB36AHE3 5BT.pdf |
|
Vishay | Diode TVS Single Bi-Dir 30V 1.5KW 2-Pin SMC T R Download PDF datasheet for SMCJ30CAHE3 57T.pdf |
|
Texas Instruments | 1-Channel ESD Protection Diode for USB T Download PDF datasheet for TPD1E01B04DPYR.pdf |