| Part Number | PTVS5V0P1UP,115 |
|---|---|
| Manufacturer | Nexperia |
| Quantity in stock | 732200 Pieces |
| Market Price | - |
| Our Better Price | Send by email: [email protected] |
| Delivery Time | 1 day (can ship today) |
| Description | Diode TVS Single Uni-Dir 5V 600W 2-Pin SOD-128 T R |
| Category | Circuit Protection |
| Family | TVS |
| ROHS Compliant | Yes |
| MSL Level | PTVS5V0P1UP,115 |
| Datasheet download |
| Part Number | PTVS5V0P1UP,115 |
|---|---|
| Product Dimensions | 4 x 2.7 mm |
| Supplier Package | SOD-128 |
| Direction Type | Uni-Directional |
| ESD Protection | Yes |
| Maximum Clamping Voltage | 9.2 V |
| Max Processing Temp | 260 |
| Test Current | 10 mA |
| Minimum Breakdown Voltage | 6.4 V |
| Pin Count | 2 |
| Configuration | Single |
| Maximum Reverse Stand-off Voltage | 5 V |
| Maximum Reverse Leakage Current | 400 uA |
| Rad Hard | No |
| Mounting | Surface Mount |
| MSL Level | 1 |
| Maximum Peak Pulse Current | 65.2 A |
| Operating Temperature | -55 to 150 °C |
| Peak Pulse Power Dissipation | 600 W |
| Lead Finish | Tin |
| Package | 2SOD-128 |
| Replacement Part Number | PART-PTVS5V0P1UP,115 |
| Weight | Contact us |
| Country of Origin | - |
| Image | Part Number and Brand | Brief Description and PDF Datasheet |
|---|---|---|
|
Vishay | Diode TVS Single Uni-Directional 28V 3600W 2-Pin DO-218AC Plastic T R Download PDF datasheet for SM5S28ATHE3 I.pdf |
|
STMicroelectronics | Diode TVS Single Uni-Dir 25.6V 1.5KW 2-Pin DO-201 T R Download PDF datasheet for 1.5KE30A.pdf |
|
Nexperia | Diode TVS Single Uni-Dir 58V 600W 2-Pin SOD-128 T R Download PDF datasheet for PTVS58VP1UP,115.pdf |
|
Vishay | Diode TVS Single Bi-Dir 6.4V 400W 2-Pin DO-204AL T R Download PDF datasheet for P4KE7.5CA-E3 54.pdf |
|
STMicroelectronics | Diode TVS Single Bi-Dir 10V 600W 2-Pin SMB T R Download PDF datasheet for SMBJ10CAA-TR.pdf |
|
STMicroelectronics | Diode TVS Single Uni-Dir 376V 600W 2-Pin DO-15 T R Download PDF datasheet for P6KE440ARL.pdf |
|
Vishay | 400W,43V 5%,SMA PAR Download PDF datasheet for TPSMA43AHE3_B H.pdf |
|
Bourns | Diode TVS Single Uni-Dir 120V 600W 2-Pin SMB Download PDF datasheet for SMBJ120A.pdf |
|
Vishay | Diode TVS Single Uni-Dir 110V 600W 2-Pin DO-214AA Plastic T R Download PDF datasheet for SMBJ110D-M3 H.pdf |
|
Vishay | Diode TVS Single Uni-Dir 33V 1.5KW 2-Pin SMC T R Download PDF datasheet for SMCJ33A-E3 9AT.pdf |