| Part Number | NCB0805A102TR040F |
|---|---|
| Manufacturer | NIC Components |
| Quantity in stock | 478230 Pieces |
| Market Price | - |
| Our Better Price | Send by email: [email protected] |
| Delivery Time | 1 day (can ship today) |
| Description | Ind Chip Bead 1KOhm 25% 100MHz Ferrite 400mA 0805 T R |
| Category | Inductor |
| Family | Inductor Surface Mount |
| ROHS Compliant | Yes |
| MSL Level | NCB0805A102TR040F |
| Datasheet download |
| Part Number | NCB0805A102TR040F |
|---|---|
| Product Dimensions | 2.2 x 1.45 x 1.1 mm |
| Package/Case | 0805 |
| Max Processing Temp | 260 |
| Tolerance | 25 % |
| MSL Level | 1 |
| Lead Finish | Tin |
| Test Frequency | 100 MHz |
| Operating Temperature | -40 to 125 °C |
| Product Depth | 1.45 mm |
| Product Height | 1.1 mm |
| Product Length | 2.2 mm |
| Replacement Part Number | PART-NCB0805A102TR040F |
| Weight | Contact us |
| Country of Origin | - |
| Image | Part Number and Brand | Brief Description and PDF Datasheet |
|---|---|---|
|
Samsung Electro-Mechanics | Ind Chip Shielded Multi-Layer 270nH 10% 25MHz 15Q-Factor Ferrite 50mA 0603 Paper T R Download PDF datasheet for CIL10NR27KNC.pdf |
|
Abracon | Ind RF Unshielded 27nH 10% 300MHz 70Q-Factor Air 550mA T R Download PDF datasheet for AIAC-0805C-27NK-T.pdf |
|
TAIYO YUDEN | Ind Power Shielded Wirewound 1.2uH 30% 100KHz Ferrite 2.3A 1515 T R - |
|
Laird | Ind Power Shielded 3.3uH 20% 100KHz 10A T R Download PDF datasheet for MGV10043R3M-10.pdf |
|
Vishay | Ind High Current Shielded Wirewound 2.2uH 20% 100KHz 4.2A 2020 T R Download PDF datasheet for IHLP2020BZER2R2M01.pdf |
|
Bourns | Ind Power Wirewound 20uH 80uH 20% Iron 1.25A 0.63A T R Download PDF datasheet for PM3602-20-RC.pdf |
|
Bourns | Ind Power Shielded Wirewound 15uH 20% 100KHz 40Q-Factor Ferrite 800mA T R Download PDF datasheet for SRR6603-150ML.pdf |
|
TAIYO YUDEN | Ind Chip Wirewound 100uH 5% 796KHz 15Q-Factor Ferrite 80mA 0806 T R Download PDF datasheet for LBM2016T101J.pdf |
|
Laird | Ind Chip Bead 600Ohm 100MHz Ferrite 300mA 0603 T R Download PDF datasheet for HZ0603C601R-10.pdf |
|
Murata Manufacturing | Ind Chip Unshielded Wirewound 18nH 2% 100MHz 25Q-Factor 370mA 0402 Download PDF datasheet for LQW15AN18NJ00.pdf |