| Part Number | NIN-FC1R0JTR245F |
|---|---|
| Manufacturer | NIC Components |
| Quantity in stock | 458050 Pieces |
| Market Price | - |
| Our Better Price | Send by email: [email protected] |
| Delivery Time | 1 day (can ship today) |
| Description | Ind Chip Molded Wirewound 1uH 5% 7.96MHz 30Q-Factor 245mA 1008 T R |
| Category | Inductor |
| Family | Inductor Surface Mount |
| ROHS Compliant | Yes |
| MSL Level | NIN-FC1R0JTR245F |
| Datasheet download |
| Part Number | NIN-FC1R0JTR245F |
|---|---|
| Maximum Self Resonant Frequency | |
| Technology | Wirewound |
| Supplier Package | 1008 |
| Maximum DC Resistance | 1.1 |
| Rad Hard | No |
| Pin Count | 2 |
| Type | Chip |
| Tolerance | 5 % |
| Max Processing Temp | 250 |
| Test Frequency | 7.96 MHz |
| Inductance | 1 |
| Maximum DC Current | 245 |
| Protection Style | Molded |
| Product Dimensions | 2.5 x 2 x 1.8 |
| Lead Finish | Tin |
| Operating Temperature | -40 to 105 °C |
| Package/Case | 1008 |
| MSL Level | 1 |
| Minimum Quality Factor | [email protected] |
| Product Depth | 2 mm |
| Product Height | 1.8 mm |
| Product Length | 2.5 mm |
| Replacement Part Number | PART-NIN-FC1R0JTR245F |
| Weight | Contact us |
| Country of Origin | - |
| Image | Part Number and Brand | Brief Description and PDF Datasheet |
|---|---|---|
|
Eaton | Ind Power Wirewound 105nH 10% 100KHz Ferrite 38A T R Download PDF datasheet for FP0705R2-R10-R.pdf |
|
TAIYO YUDEN | Ind Power Shielded Wirewound 68uH 20% 100KHz Ferrite 770mA 2424 T R Download PDF datasheet for NRS6028T 680MMGJ.pdf |
|
TAIYO YUDEN | Ind Power Wirewound 1uH 20% 2MHz Metal 2200mA 0806 Download PDF datasheet for MAKK2016T1R0M.pdf |
|
Abracon | Ind Chip Unshielded Wirewound 4.7nH 2% 50MHz 60Q-Factor Ceramic 1A 1008 T R Download PDF datasheet for AISC-1008-R033G-T.pdf |
|
TAIYO YUDEN | Ind Power Chip Wirewound 10uH 10% 2.52MHz Ferrite 820mA 1007 T R Download PDF datasheet for CB2518T100K.pdf |
|
Murata Manufacturing | Ind Power Chip Shielded Multi-Layer 4.7uH 20% 1MHz Ferrite 700mA 1206 Embossed T R Download PDF datasheet for LQM31PN4R7M00L.pdf |
|
Bourns | Ind Power Shielded Wirewound 2.2uH 20% 100KHz Iron 8A T R Download PDF datasheet for SRP7030-2R2M.pdf |
|
Bourns | Ind Power Shielded Wirewound 33uH 30% 100KHz 22Q-Factor Ferrite 1.8A T R Download PDF datasheet for SRU1038-330Y.pdf |
|
Eaton | IND HC 3.3UH 40A MOLDED 2 PADS SMT - |
|
API Delevan | Ind Power Shielded Wirewound 2.2uH 20% 100KHz Ferrite 8.5A T R Download PDF datasheet for SPD127R-222M.pdf |