NRC04F1802TRF NIC Components
NRC04F1802TRF Images
Please contact us for more photos of NRC04F1802TRF
Part Number NRC04F1802TRF
Manufacturer NIC Components
Delivery Time 1 day (can ship today)
Description Res Thick Film 0402 18K Ohm 1% 1 16W \u00b1100ppm \u00b0C Molded SMD Paper T R
Category Resistor
Family Resistor Fixed Single-Surface Mount
ROHS Compliant Yes
MSL Level NRC04F1802TRF
Datasheet download NRC04F1802TRF.pdf
Request Quotation for NRC04F1802TRF
NRC04F1802TRF Specifications
Part Number NRC04F1802TRF
Mounting Surface Mount
Case Size 0402
Operating Temperature -55 to 155 °C
Power Rating 0.0625 W
Tolerance 1 %
Temperature Coefficient ±100 ppm/°C
Termination Style Wraparound
Product Dimensions 1 x 0.5 x 0.3
Resistance Value 18 kOhm
Lead Finish Matte Tin Over Nickel
Case Style Molded
Max Processing Temp 260
Supplier Package 0402
Pin Count 2
Rad Hard No
Product Depth 0.5 mm
Product Height 0.3 mm
Product Length 1 mm