NRC12F56R2TRF NIC Components
NRC12F56R2TRF Images
Please contact us for more photos of NRC12F56R2TRF
Part Number NRC12F56R2TRF
Manufacturer NIC Components
Delivery Time 1 day (can ship today)
Description Res Thick Film 1206 56.2 Ohm 1% 1 4W \u00b1100ppm \u00b0C Molded SMD SMD Paper T R
ROHS Compliant Yes
MSL Level NRC12F56R2TRF
Datasheet download NRC12F56R2TRF.pdf
Request Quotation for NRC12F56R2TRF
NRC12F56R2TRF Specifications
Part Number NRC12F56R2TRF
Operating Temperature -55 to 175 °C
Rad Hard No
Case Style Molded
Case Size 1206
Lead Finish Matte Tin
Mounting Surface Mount
Max Processing Temp 270
Power Rating 0.25 W
Product Dimensions 3.1 x 1.55 x 0.55 mm
Temperature Coefficient ±100 ppm/°C
MSL Level 1
Resistance Value 56.2 Ohm
Tolerance 1 %
Product Depth 1.55 mm
Product Height 0.55 mm
Product Length 3.1 mm