NTR04F1000DTRF NIC Components
NTR04F1000DTRF Images
Please contact us for more photos of NTR04F1000DTRF
Part Number NTR04F1000DTRF
Manufacturer NIC Components
Delivery Time 1 day (can ship today)
Description Res Thin Film 0402 100 Ohm 1% 1 16W \u00b150ppm \u00b0C Molded SMD SMD Paper T R
Category Resistor
Family Resistor Fixed Single-Surface Mount
ROHS Compliant Yes
MSL Level NTR04F1000DTRF
Datasheet download NTR04F1000DTRF.pdf
Request Quotation for NTR04F1000DTRF
NTR04F1000DTRF Specifications
Part Number NTR04F1000DTRF
Lead Finish Matte Tin
Mounting Surface Mount
Case Size 0402
Tolerance 1 %
Temperature Coefficient ±50 ppm/°C
MSL Level 1
Operating Temperature -55 to 155 °C
Power Rating 0.0625 W
Product Dimensions 1 x 0.5 x 0.3 mm
Resistance Value 100 Ohm
Max Processing Temp 260
Rad Hard No
Case Style Molded
Product Depth 0.5 mm
Product Height 0.3 mm
Product Length 1 mm