LGG2W471MELB45 Nichicon
LGG2W471MELB45 Images
Please contact us for more photos of LGG2W471MELB45
Part Number LGG2W471MELB45
Manufacturer Nichicon
Delivery Time 1 day (can ship today)
Description Cap Aluminum 470uF 450V 20% (30 X 45mm) Snap-In 10mm 1550mA 2000h 105\u00b0C Bulk
Category Capacitors
Family Capacitor Aluminum
ROHS Compliant Yes
MSL Level LGG2W471MELB45
Datasheet download LGG2W471MELB45.pdf
Request Quotation for LGG2W471MELB45
LGG2W471MELB45 Specifications
Part Number LGG2W471MELB45
Lead Finish Matte Tin
Leakage Current 1370@5Min uA
Rad Hard No
Voltage(DC) 450 V
Lead Pitch For Radial 10 mm
Product Dimensions 45 mm
Package/Case 30 X 45
Capacitance Value 470 uF
Mounting Through Hole
Termination Style Snap-In
Operating Temperature -25 to 105 °C
Ripple Current 1550 mA
Tolerance 20 %
Max Processing Temp 260
Product Diameter 30 mm
Product Height 45 mm