EEEFK0J152P Panasonic
EEEFK0J152P Images
Please contact us for more photos of EEEFK0J152P
Part Number EEEFK0J152P
Manufacturer Panasonic
Delivery Time 1 day (can ship today)
Description Cap Aluminum 1500uF 6.3V 20% (10 X 10.2mm) SMD 850mA 2000h 105\u00b0C T R
Category Capacitors
Family Capacitor Aluminum
ROHS Compliant Yes
MSL Level EEEFK0J152P
Datasheet download EEEFK0J152P.pdf
Request Quotation for EEEFK0J152P
EEEFK0J152P Specifications
Part Number EEEFK0J152P
Mounting Surface Mount
Construction Cylindrical
Capacitance Value 1500 uF
Package/Case 10 X 10.2
Leakage Current 94.5@2Min uA
Voltage(DC) 6.3 V
Product Dimensions 10.2 mm
Rad Hard No
Tolerance 20 %
Max Processing Temp 235
Ripple Current 850 mA
Operating Temperature -55 to 105 °C
Lead Finish Tin/Bismuth
Product Diameter 10 mm
Product Height 10.2 mm