UCD0J331MCL1GS Nichicon
UCD0J331MCL1GS Images
Please contact us for more photos of UCD0J331MCL1GS
Part Number UCD0J331MCL1GS
Manufacturer Nichicon
Delivery Time 1 day (can ship today)
Description Cap Aluminum 330uF 6.3V 20% (6.3 X 7.7mm) SMD 290mA 2000 hr 105\u00b0C T R
Category Capacitors
Family Capacitor Aluminum
ROHS Compliant Yes
MSL Level UCD0J331MCL1GS
Datasheet download UCD0J331MCL1GS.pdf
Request Quotation for UCD0J331MCL1GS
UCD0J331MCL1GS Specifications
Part Number UCD0J331MCL1GS
Max Processing Temp 250
Operating Temperature -55 to 105 °C
Lead Finish Tin/Bismuth
Product Dimensions 7.7 mm
Package/Case 6.3 X 7.7
Voltage(DC) 6.3 V
Rad Hard No
Tolerance 20 %
Leakage Current 3@2Min uA
Mounting Surface Mount
Ripple Current 290 mA
Capacitance Value 330 uF
Construction Cylindrical
Product Diameter 6.3 mm
Product Height 7.7 mm