UCD1H470MCL6GS Nichicon
UCD1H470MCL6GS Images
Please contact us for more photos of UCD1H470MCL6GS
Part Number UCD1H470MCL6GS
Manufacturer Nichicon
Delivery Time 1 day (can ship today)
Description Cap Aluminum 47uF 50V 20% (8 X 6.8mm) SMD 200mA 2000 hr 105\u00b0C T R
ROHS Compliant Yes
MSL Level UCD1H470MCL6GS
Datasheet download UCD1H470MCL6GS.pdf
Request Quotation for UCD1H470MCL6GS
UCD1H470MCL6GS Specifications
Part Number UCD1H470MCL6GS
Max Processing Temp 250
Operating Temperature -55 to 105 °C
Lead Finish Tin/Bismuth
Voltage(DC) 50 V
Ripple Current 200 mA
Rad Hard No
Leakage Current 3@2Min uA
Tolerance 20 %
Product Dimensions 6.8 mm
Package/Case 8 X 6.8
Mounting Surface Mount
Capacitance Value 47 uF
Construction Cylindrical
Product Diameter 8 mm
Product Height 6.8 mm