UCS2G220MHD Nichicon
UCS2G220MHD Images
Please contact us for more photos of UCS2G220MHD
Part Number UCS2G220MHD
Manufacturer Nichicon
Delivery Time 1 day (can ship today)
Description Cap Aluminum 22uF 400V 20% (12.5 X 20mm) Radial 5mm 760mA 10000 hr 105\u00b0C Bulk
Category Capacitors
Family Capacitor Aluminum
ROHS Compliant Yes
MSL Level UCS2G220MHD
Datasheet download UCS2G220MHD.pdf
Request Quotation for UCS2G220MHD
UCS2G220MHD Specifications
Part Number UCS2G220MHD
Lead Finish Matte Tin
Ripple Current 760 mA
Mounting Through Hole
Operating Temperature -40 to 105 °C
Capacitance Value 22 uF
Voltage(DC) 400 V
Lead Pitch For Radial 5 mm
Package/Case 12.5 X 20
Product Dimensions 20 mm
Rad Hard No
Max Processing Temp 260
Tolerance 20 %
Termination Style Radial
Product Diameter 12.5 mm
Product Height 20 mm