UHM1C681MPD3 Nichicon
UHM1C681MPD3 Images
Please contact us for more photos of UHM1C681MPD3
Part Number UHM1C681MPD3
Manufacturer Nichicon
Delivery Time 1 day (can ship today)
Description Cap Aluminum 680uF 16V 20% (8 X 20mm) Radial 3.5mm 1870mA 2000 hr 105\u00b0C Bulk
Category Capacitors
Family Capacitor Aluminum
ROHS Compliant Yes
MSL Level UHM1C681MPD3
Datasheet download UHM1C681MPD3.pdf
Request Quotation for UHM1C681MPD3
UHM1C681MPD3 Specifications
Part Number UHM1C681MPD3
Lead Finish Matte Tin
Operating Temperature -40 to 105 °C
Voltage(DC) 16 V
Package/Case 8 X 20
Lead Pitch For Radial 3.5 mm
Mounting Through Hole
Capacitance Value 680 uF
Lifetime 2000 hr
Termination Style Radial
Product Dimensions 20 mm
Rad Hard No
Max Processing Temp 260
Tolerance 20 %
Ripple Current 1870 mA
Product Diameter 8 mm
Product Height 20 mm