UHV1V681MPD Nichicon
UHV1V681MPD Images
Please contact us for more photos of UHV1V681MPD
Part Number UHV1V681MPD
Manufacturer Nichicon
Delivery Time 1 day (can ship today)
Description Cap Aluminum 680uF 35V 20% (10 X 25mm) Radial 5mm 2475mA 6000 hr 105\u00b0C Bulk
Category Capacitors
Family Capacitor Aluminum
ROHS Compliant Yes
MSL Level UHV1V681MPD
Datasheet download UHV1V681MPD.pdf
Request Quotation for UHV1V681MPD
UHV1V681MPD Specifications
Part Number UHV1V681MPD
Lead Finish Matte Tin
Ripple Current 2475 mA
Capacitance Value 680 uF
Package/Case 10 X 25
Mounting Through Hole
Operating Temperature -40 to 105 °C
Voltage(DC) 35 V
Lead Pitch For Radial 5 mm
Leakage Current 3@2Min uA
Product Dimensions 25 mm
Rad Hard No
Tolerance 20 %
Max Processing Temp 260
Termination Style Radial
Product Diameter 10 mm
Product Height 25 mm