MAL202117102E3 Vishay
MAL202117102E3 Images
Please contact us for more photos of MAL202117102E3
Part Number MAL202117102E3
Manufacturer Vishay
Delivery Time 1 day (can ship today)
Description Cap Aluminum 1000uF 40V 20% (12.5 X 30mm) Axial 0.19 Ohm 900mA 8000 hr 85\u00b0C Bulk
Category Capacitors
Family Capacitor Aluminum
ROHS Compliant Yes
MSL Level MAL202117102E3
Datasheet download MAL202117102E3.pdf
Request Quotation for MAL202117102E3
MAL202117102E3 Specifications
Part Number MAL202117102E3
Rad Hard No
Operating Temperature -40 to 85 °C
Ripple Current 900 mA
Equivalent Series Resistance 0.19 Ohm
Voltage(DC) 40 V
Tolerance 20 %
Termination Style Axial
Lead Finish Matte Tin
Leakage Current 84@5Min uA
Capacitance Value 1000 uF
Mounting Through Hole
Product Dimensions 30 mm
Package/Case 12.5 X 30
Product Diameter 12.5 mm
Product Length 30 mm