A700V476M006ATE028 KEMET
A700V476M006ATE028 Images
Please contact us for more photos of A700V476M006ATE028
Part Number A700V476M006ATE028
Manufacturer KEMET
Delivery Time 1 day (can ship today)
Description Cap Aluminum 47uF 6.3V 20% (7.3 X 4.3 X 1.9mm) SMD 0.028 Ohm 3100mA 125\u00b0C Plastic T R
Category Capacitors
Family Capacitor Aluminum
ROHS Compliant Yes
MSL Level A700V476M006ATE028
Datasheet download A700V476M006ATE028.pdf
Request Quotation for A700V476M006ATE028
A700V476M006ATE028 Specifications
Part Number A700V476M006ATE028
Construction Flat
Equivalent Series Resistance 0.028 Ohm
Lifetime 2000 hour
Voltage(DC) 6.3 V
Product Dimensions 7.3 x 4.3 x 1.9 mm
Lead Finish Matte Tin
Rad Hard No
Ripple Current 3100 mA
Operating Temperature -55 to 125 °C
Max Processing Temp 260
Capacitance Value 47 uF
Package/Case 7.3 X 4.3 X 1.9
MSL Level 3
Leakage Current 18@5Min uA
Mounting Surface Mount
Tolerance 20 %
Product Depth 4.3 mm
Product Height 1.9 mm
Product Length 7.3 mm