UVR1H101MPD Nichicon
UVR1H101MPD Images
Please contact us for more photos of UVR1H101MPD
Part Number UVR1H101MPD
Manufacturer Nichicon
Delivery Time 1 day (can ship today)
Description Cap Aluminum 100uF 50V 20% (8 X 11.5mm) Radial 3.5mm 260mA 2000 hr 85\u00b0C Bulk
Category Capacitors
Family Capacitor Aluminum
ROHS Compliant Yes
MSL Level UVR1H101MPD
Datasheet download UVR1H101MPD.pdf
Request Quotation for UVR1H101MPD
UVR1H101MPD Specifications
Part Number UVR1H101MPD
Capacitance Value 100 uF
Product Dimensions 11.5 mm
Voltage(DC) 50 V
Ripple Current 260 mA
Rad Hard No
Tolerance 20 %
Operating Temperature -40 to 85 °C
Max Processing Temp 260
Termination Style Radial
Package/Case 8 X 11.5
Lead Finish Matte Tin
Leakage Current 4@1Min|3@2Min uA
Lead Pitch For Radial 3.5 mm
Mounting Through Hole
Type Radial
Product Diameter 8 mm
Product Height 11.5 mm