EEE1VA100AR Panasonic
EEE1VA100AR Images
Please contact us for more photos of EEE1VA100AR
Part Number EEE1VA100AR
Manufacturer Panasonic
Delivery Time 1 day (can ship today)
Description Cap Aluminum 10uF 35V 20% (5 X 5.4mm) SMD 30mA 2000 hr 85\u00b0C T R
Category Capacitors
Family Capacitor Aluminum
ROHS Compliant Yes
MSL Level EEE1VA100AR
Datasheet download EEE1VA100AR.pdf
Request Quotation for EEE1VA100AR
EEE1VA100AR Specifications
Part Number EEE1VA100AR
Package/Case 5 X 5.4
Ripple Current 30 mA
Leakage Current 3@2Min uA
Max Processing Temp 260
Tolerance 20 %
Rad Hard No
Operating Temperature -40 to 85 °C
Product Dimensions 5.4 mm
Lead Finish Tin/Bismuth
Mounting Surface Mount
Capacitance Value 10 uF
Voltage(DC) 35 V
Construction Cylindrical
Product Diameter 5 mm
Product Height 5.4 mm