UVR2A221MHD1TO Nichicon
UVR2A221MHD1TO Images
Please contact us for more photos of UVR2A221MHD1TO
Part Number UVR2A221MHD1TO
Manufacturer Nichicon
Delivery Time 1 day (can ship today)
Description Cap Aluminum 220uF 100V 20% (12.5 X 25mm) Radial Aluminum Cylindrical Can 5mm 620mA 2000 hr 85\u00b0C Ammo Pack
ROHS Compliant Yes
MSL Level UVR2A221MHD1TO
Datasheet download UVR2A221MHD1TO.pdf
Request Quotation for UVR2A221MHD1TO
UVR2A221MHD1TO Specifications
Part Number UVR2A221MHD1TO
Construction Aluminum Cylindrical Can
Mounting Through Hole
Capacitance Value 220 uF
Package/Case 12.5 X 25
Lead Finish Tin
Lead Pitch For Radial 5 mm
Product Dimensions 12.5 x 25
Voltage(DC) 100 V
Termination Style Radial
Leakage Current 660@1Min uA
Pin Count 2
Tolerance 20 %
Supplier Package Radial
Rad Hard No
Operating Temperature -40 to 85 °C
Max Processing Temp 260
Ripple Current 620 mA
Product Diameter 12.5 mm
Product Height 25 mm