ECA2VM330B Panasonic
ECA2VM330B Images
Please contact us for more photos of ECA2VM330B
Part Number ECA2VM330B
Manufacturer Panasonic
Delivery Time 1 day (can ship today)
Description Cap Aluminum 33uF 350V 20% (16 X 25mm) Radial Aluminum Cylindrical Can 7.5mm 300mA 2000 hr 85\u00b0C Ammo Pack
ROHS Compliant Yes
MSL Level ECA2VM330B
Datasheet download ECA2VM330B.pdf
Request Quotation for ECA2VM330B
ECA2VM330B Specifications
Part Number ECA2VM330B
Capacitance Value 33 uF
Ripple Current 300 mA
Voltage(DC) 350 V
Max Processing Temp 250 to 260
Package/Case 16 X 25
Lead Finish Tin
Lead Pitch For Radial 7.5 mm
Operating Temperature -25 to 85 °C
Leakage Current 703@2Min uA
Termination Style Radial
Rad Hard No
Tolerance 20 %
Product Dimensions 25 mm
Product Diameter 16 mm
Product Height 25 mm