EKMR161VSN122MP45S Nippon ChemiCon
EKMR161VSN122MP45S Images
Please contact us for more photos of EKMR161VSN122MP45S
Part Number EKMR161VSN122MP45S
Manufacturer Nippon ChemiCon
Delivery Time 1 day (can ship today)
Description Cap Aluminum 1200uF 160V 20% (22 X 45mm) Snap-In Aluminum Cylindrical Can 10mm 2610mA 2000hr 105\u00b0C
Category Capacitors
Family Capacitor Aluminum
ROHS Compliant Yes
MSL Level EKMR161VSN122MP45S
Datasheet download EKMR161VSN122MP45S.pdf
Request Quotation for EKMR161VSN122MP45S
EKMR161VSN122MP45S Specifications
Part Number EKMR161VSN122MP45S
Pin Count 2
Rad Hard No
Lead Pitch For Radial 10 mm
Tolerance 20 %
Package/Case 22 X 45
Operating Temperature -25 to 105 °C
Termination Style Snap-In
Package Dimensions 22 x 45 mm
Lead Finish Tin
Capacitance Value 1200 uF
Leakage Current 1314.53@5Min uA
Lifetime 2000 hr
Construction Aluminum Cylindrical Can
Mounting Through Hole
Ripple Current 2610 mA
Product Diameter 22 mm
Product Height 45 mm