EEETG2A330V Panasonic
EEETG2A330V Images
Please contact us for more photos of EEETG2A330V
Part Number EEETG2A330V
Manufacturer Panasonic
Delivery Time 1 day (can ship today)
Description Cap Aluminum 33uF 100V 20% (10 X 10.2mm) Cylindrical 1Ohm 90mA 2000 hr 125\u00b0C T R
Category Capacitors
Family Capacitor Aluminum
ROHS Compliant Yes
MSL Level EEETG2A330V
Datasheet download EEETG2A330V.pdf
Request Quotation for EEETG2A330V
EEETG2A330V Specifications
Part Number EEETG2A330V
Product Dimensions 10 x 10.2
Voltage(DC) 100 V
Pin Count 2
Operating Temperature -40 to 125 °C
Tolerance 20 %
Max Processing Temp 235
Rad Hard No
Ripple Current 90 mA
Leakage Current 33@2Min uA
Equivalent Series Resistance 1 Ohm
Capacitance Value 33 uF
Lead Finish Tin
Construction Cylindrical
Mounting Surface Mount
Package/Case 10 X 10.2
Product Diameter 10 mm
Product Height 10.2 mm