10SVPC270M Panasonic
10SVPC270M Images
Please contact us for more photos of 10SVPC270M
Part Number 10SVPC270M
Manufacturer Panasonic
Delivery Time 1 day (can ship today)
Description Cap Aluminum 270uF 10V 20% (8 X 6.9mm) Cylindrical 3220mA 2000hr 105\u00b0C T R
Category Capacitors
Family Capacitor Aluminum
ROHS Compliant Yes
MSL Level 10SVPC270M
Datasheet download 10SVPC270M.pdf
Request Quotation for 10SVPC270M
10SVPC270M Specifications
Part Number 10SVPC270M
Leakage Current
Tolerance 20 %
Rad Hard No
Pin Count 2
Operating Temperature -55 to 105 °C
Equivalent Series Resistance 0.022 Ohm
Package/Case 8 X 6.9
Capacitance Value 270 uF
Mounting Surface Mount
Construction Cylindrical
Voltage(DC) 10 V
Lifetime 2000 hr
Ripple Current 3220 mA
Max Processing Temp 250|260
Product Diameter 8 mm
Product Height 6.9 mm