| Part Number | EMZA160ADA681MJA0G |
|---|---|
| Manufacturer | Nippon ChemiCon |
| Quantity in stock | 198270 Pieces |
| Market Price | - |
| Our Better Price | Send by email: [email protected] |
| Delivery Time | 1 day (can ship today) |
| Description | Cap Aluminum 680uF 16V \u00b120% (10 X 10mm) Cylindrical 0.08 Ohm 850mA 2000hr 105\u00b0C Cardboard T R |
| Category | Capacitors |
| Family | Capacitor Aluminum |
| ROHS Compliant | Yes |
| MSL Level | EMZA160ADA681MJA0G |
| Datasheet download |
| Part Number | EMZA160ADA681MJA0G |
|---|---|
| Pin Count | 2 |
| Package Dimensions | 10 x 10 mm |
| Lead Finish | Tin|Bismuth |
| Rad Hard | No |
| Voltage(DC) | 16 Vdc |
| Leakage Current | 108@2Min uA |
| Mounting | Surface Mount |
| Maximum Processing Temperature | 245 °C |
| Operating Temperature | -55 to 105 °C |
| Construction | Cylindrical |
| Package/Case | 10 X 10 |
| Ripple Current | 850 mA |
| Capacitance Value | 680 uF |
| Equivalent Series Resistance | 0.08 Ohm |
| Lifetime | 2000 hr |
| Tolerance | ±20 % |
| Product Diameter | 10 mm |
| Product Height | 10 mm |
| Replacement Part Number | PART-EMZA160ADA681MJA0G |
| Weight | Contact us |
| Country of Origin | - |
| Image | Part Number and Brand | Brief Description and PDF Datasheet |
|---|---|---|
|
Panasonic | Cap Aluminum 1000uF 50V 20% (16 X 25mm) Radial 7.5mm 2235mA 5000 hr 105\u00b0C Bulk Download PDF datasheet for EEUFC1H102.pdf |
|
Panasonic | Cap Aluminum 4.7uF 25V 20% (4 X 5.4mm) SMD 22mA 2000 hr 85\u00b0C T R Download PDF datasheet for EEE1EA4R7SR.pdf |
|
Panasonic | Cap Aluminum 1000uF 6.3V 20% (10 X 10.2mm) SMD 400mA 2000h 105\u00b0C T R Download PDF datasheet for EEEHA0J102P.pdf |
|
Nippon ChemiCon | Cap Aluminum 68uF 200V \u00b120% (12.5 X 20mm) Radial Aluminum Cylindrical Can 5mm 470mA 10000hr 105\u00b0C Bulk Download PDF datasheet for EKXG201ELL680MK20S.pdf |
|
Panasonic | Cap Aluminum 68uF 35V 20% (6.3 X 11.2mm) Radial 2.5mm 455mA 2000 hr 105\u00b0C Bulk Download PDF datasheet for EEUFR1V680.pdf |
|
Panasonic | Cap Aluminum 680uF 63V 20% (16 X 25mm) Radial 7.5mm 2160mA 5000h 105\u00b0C Bulk Download PDF datasheet for EEUFC1J681.pdf |
|
Panasonic | Cap Aluminum 220uF 50V 20% (12.5 X 13.5mm) SMD 0.23 Ohm 600mA 2000h 125\u00b0C T R Download PDF datasheet for EEVTG1H221Q.pdf |
|
Nippon ChemiCon | Cap Aluminum 3.3uF 160V 20% (6.3 X 11mm) Radial Aluminum Cylindrical Can 2.5mm 28mA 1000hr 105\u00b0C Bulk Download PDF datasheet for EKMG161ELL3R3MF11D.pdf |
|
Panasonic | SPECIALITY POLYMER ALUMINUM ELECTROLYTIC - |
|
Panasonic | Cap Aluminum 470uF 6.3V 20% (10 X 7.9mm) Cylindrical 3700mA 2000hr 105\u00b0C T R Download PDF datasheet for 6SVP470MX.pdf |