EEEFK1J100P Panasonic
EEEFK1J100P Images
Please contact us for more photos of EEEFK1J100P
Part Number EEEFK1J100P
Manufacturer Panasonic
Delivery Time 1 day (can ship today)
Description Cap Aluminum 10uF 63V 20% (6.3 X 5.8mm) SMD 80mA 2000 hr 105\u00b0C T R
ROHS Compliant Yes
MSL Level EEEFK1J100P
Datasheet download EEEFK1J100P.pdf
Request Quotation for EEEFK1J100P
EEEFK1J100P Specifications
Part Number EEEFK1J100P
Product Dimensions 5.8 mm
Mounting Surface Mount
Ripple Current 80 mA
Construction Cylindrical
Capacitance Value 10 uF
Max Processing Temp 250
Voltage(DC) 63 V
Operating Temperature -55 to 105 °C
Lead Finish Tin/Bismuth
Package/Case 6.3 X 5.8
Rad Hard No
Tolerance 20 %
Leakage Current 6.3@2Min uA
Product Diameter 6.3 mm
Product Height 5.8 mm