EEFSX0G101ER Panasonic
EEFSX0G101ER Images
Please contact us for more photos of EEFSX0G101ER
Part Number EEFSX0G101ER
Manufacturer Panasonic
Delivery Time 1 day (can ship today)
Description Cap Aluminum 100uF 4V 20% (7.3 X 4.3 X 1.9mm) SMD 0.009 Ohm 3000mA 1000 hr 105\u00b0C Embossed T R
ROHS Compliant Yes
MSL Level EEFSX0G101ER
Datasheet download EEFSX0G101ER.pdf
Request Quotation for EEFSX0G101ER
EEFSX0G101ER Specifications
Part Number EEFSX0G101ER
Construction Flat
Ripple Current 3000 mA
Mounting Surface Mount
Operating Temperature -40 to 105 °C
Equivalent Series Resistance 0.009 Ohm
Lead Finish Tin
Voltage(DC) 4 V
Capacitance Value 100 uF
Product Dimensions 7.3 x 4.3 x 1.9 mm
Package/Case 7.3 X 4.3 X 1.9
Rad Hard No
Tolerance 20 %
Max Processing Temp 260
Product Depth 4.3 mm
Product Height 1.9 mm
Product Length 7.3 mm