| Part Number | EMZK160ADA101MF61G |
|---|---|
| Manufacturer | Nippon ChemiCon |
| Quantity in stock | 609780 Pieces |
| Market Price | - |
| Our Better Price | Send by email: [email protected] |
| Delivery Time | 1 day (can ship today) |
| Description | Cap Aluminum 100uF 16V \u00b120% (6.3 X 5.8mm) Cylindrical 1.1 Ohm 140mA 5000hr 105\u00b0C Cardboard T R |
| Category | Capacitors |
| Family | Capacitor Aluminum |
| ROHS Compliant | Yes |
| MSL Level | EMZK160ADA101MF61G |
| Datasheet download |
| Part Number | EMZK160ADA101MF61G |
|---|---|
| Lead Finish | Tin|Bismuth |
| Pin Count | 2 |
| Capacitance Value | 100 uF |
| Rad Hard | No |
| Package Dimensions | 6.3 x 5.8 mm |
| Construction | Cylindrical |
| Voltage(DC) | 16 Vdc |
| Equivalent Series Resistance | 1.1 Ohm |
| Mounting | Surface Mount |
| Maximum Processing Temperature | 260 °C |
| Operating Temperature | -25 to 105 °C |
| Ripple Current | 140 mA |
| Leakage Current | 16@2Min uA |
| Lifetime | 5000 hr |
| Package/Case | 6.3 X 5.8 |
| Tolerance | ±20 % |
| Product Diameter | 6.3 mm |
| Product Height | 5.8 mm |
| Replacement Part Number | PART-EMZK160ADA101MF61G |
| Weight | Contact us |
| Country of Origin | - |
| Image | Part Number and Brand | Brief Description and PDF Datasheet |
|---|---|---|
|
Panasonic | Cap Aluminum 12uF 100V 20% (6.3 X 11.2mm) Radial 2.5mm 114mA 1000 hr 105\u00b0C Bulk Download PDF datasheet for EEUFC2A120.pdf |
|
Panasonic | Cap Aluminum 100uF 50V 20% (6.3 X 7.7mm) SMD 0.34 Ohm 350mA 2000 hr 105\u00b0C T R Download PDF datasheet for EEEFTH101XAP.pdf |
|
Nippon ChemiCon | NCCECST4H1LIS3H1TCB0T CAPACITOR SCREW-MO - |
|
Panasonic | Cap Aluminum 22uF 35V 20% (6.3 X 5.8mm) SMD 55mA 5000h 105\u00b0C T R Download PDF datasheet for EEEHD1V220AP.pdf |
|
Nippon ChemiCon | NCCEKY-500ETD220ME111 CAPACITOR (HF) - |
|
Nippon ChemiCon | NCCEKY-250ETD221MHB51 CAPACITOR (HF) - |
|
Nippon ChemiCon | Cap Aluminum 120uF 100V \u00b120% (10 X 25mm) Radial Aluminum Cylindrical Can 5mm 900mA 7000hr 105\u00b0C Bulk Download PDF datasheet for EKY-101ELL121MJ25S.pdf |
|
Panasonic | Cap Aluminum 220uF 100V 20% (12.5 X 25mm) Radial Aluminum Cylindrical Can 5mm 440mA 2000 hr 105\u00b0C Bulk Download PDF datasheet for ECA2AHG221.pdf |
|
Panasonic | Cap Aluminum 10uF 63V 20% (6.3 X 5.8mm) SMD 0.12 Ohm 1000mA 5000 hr 105\u00b0C Embossed T R Download PDF datasheet for EEHZA1J100P.pdf |
|
Panasonic | Cap Aluminum 100uF 350V 20% (18 X 31.5mm) Radial 7.5mm 970mA 5000h 105\u00b0C Bulk Download PDF datasheet for EEUEB2V101.pdf |