HHXB250ARA101MF80G Nippon ChemiCon
HHXB250ARA101MF80G Images
Please contact us for more photos of HHXB250ARA101MF80G
Part Number HHXB250ARA101MF80G
Manufacturer Nippon ChemiCon
Delivery Time 1 day (can ship today)
Description Cap Aluminum 100uF 25V \u00b120% (6.3 X 7.7mm) Cylindrical 0.03 Ohm 2000mA 5000hr 105\u00b0C Plastic T R
Category Capacitors
Family Capacitor Aluminum
ROHS Compliant Yes
MSL Level HHXB250ARA101MF80G
Datasheet download HHXB250ARA101MF80G.pdf
Request Quotation for HHXB250ARA101MF80G
HHXB250ARA101MF80G Specifications
Part Number HHXB250ARA101MF80G
Pin Count 2
Operating Temperature -55 to 105 °C
Construction Cylindrical
Lead Finish Tin|Bismuth
Rad Hard No
Capacitance Value 100 uF
Package Dimensions 6.3 x 7.7 mm
Voltage(DC) 25 Vdc
Mounting Surface Mount
Leakage Current 25@2Min uA
Package/Case 6.3 X 7.7
Equivalent Series Resistance 0.03 Ohm
Maximum Processing Temperature 260 °C
Lifetime 5000 hr
Tolerance ±20 %
Ripple Current 2000 mA
Product Diameter 6.3 mm
Product Height 7.7 mm