ECA1CHG103 Panasonic
ECA1CHG103 Images
Please contact us for more photos of ECA1CHG103
Part Number ECA1CHG103
Manufacturer Panasonic
Delivery Time 1 day (can ship today)
Description Cap Aluminum 10000uF 16V 20% (18 X 35.5mm) Radial Aluminum Cylindrical Can 7.5mm 2060mA 2000 hr 105\u00b0C Bulk
Category Capacitors
Family Capacitor Aluminum
ROHS Compliant Yes
MSL Level ECA1CHG103
Datasheet download ECA1CHG103.pdf
Request Quotation for ECA1CHG103
ECA1CHG103 Specifications
Part Number ECA1CHG103
Rad Hard No
Tolerance 20 %
Package/Case 18 X 35.5
Termination Style Radial
Leakage Current 1600@2Min uA
Operating Temperature -55 to 105 °C
Max Processing Temp 250 to 260
Mounting Through Hole
Product Dimensions 35.5 mm
Capacitance Value .01 uF
Construction Aluminum Cylindrical Can
Voltage(DC) 16 V
Lead Pitch For Radial 7.5 mm
Ripple Current 2060 mA
Lead Finish Tin
Product Diameter 18 mm
Product Height 35.5 mm