| Part Number | NUC120RD3AN |
|---|---|
| Manufacturer | Nuvoton Technology |
| Quantity in stock | 485100 Pieces |
| Market Price | - |
| Our Better Price | Send by email: [email protected] |
| Delivery Time | 1 day (can ship today) |
| Description | MCU 32-bit NUC120 ARM Cortex M0 RISC 64KB Flash 3.3V 5V 64-Pin LQFP |
| Category | Microcontrollers MCU IC |
| Family | ARM Based Microcontrollers MCU |
| ROHS Compliant | Yes |
| MSL Level | NUC120RD3AN |
| Datasheet download |
| Part Number | NUC120RD3AN |
|---|---|
| Program Memory Type | Flash |
| Supplier Package | LQFP |
| Product Dimensions | 10 x 10 x 1.4 |
| Interface Type | I2C/I2S/SPI/UART |
| On-Chip ADC | 8-chx12-bit |
| Device Core | ARM Cortex M0 |
| Screening Level | Industrial |
| Number of Timers | 4 |
| Analog Comparators | 2 |
| Lead Finish | Matte Tin |
| Watchdog | 1 |
| Rad Hard | No |
| Minimum Operating Supply Voltage | 2.5 V |
| Maximum Speed | 50 MHz |
| Operating Temperature | -40 to 85 °C |
| Instruction Set Architecture | RISC |
| RAM Size | 16 KB |
| Pin Count | 64 |
| Number of Programmable I/Os | 45 |
| Max Processing Temp | 260 |
| Data Bus Width | 32 Bit |
| Maximum Operating Supply Voltage | 5.5 V |
| MSL Level | 3 |
| Mounting | Surface Mount |
| Program Memory Size | 64 KB |
| Operating Supply Voltage | 3.3|5 V |
| Package | 64LQFP |
| Replacement Part Number | PART-NUC120RD3AN |
| Weight | Contact us |
| Country of Origin | - |
| Image | Part Number and Brand | Brief Description and PDF Datasheet |
|---|---|---|
|
Microchip | MCU 32-bit SAM3S ARM Cortex M3 RISC Thumb-2 128KB Flash 1.8 3.3V 100-Pin LQFP T R Download PDF datasheet for ATSAM3S2CA-AUR.pdf |
|
STMicroelectronics | MCU 32-Bit STM32 ARM Cortex M4 RISC 512KB Flash 1.8V 2.5V 3.3V 132-Pin UF-BGA Tray Download PDF datasheet for STM32L476QEI6.pdf |
|
Nuvoton Technology | MCU 32-Bit NUC505 ARM Cortex M4 RISC 2MB Flash 3.3V 48-Pin LQFP Download PDF datasheet for NUC505DL13Y.pdf |
|
STMicroelectronics | MCU 32-bit STM32F ARM Cortex M0 RISC 32KB Flash 2.5V 3.3V 48-Pin LQFP Tray Download PDF datasheet for STM32F030C6T6.pdf |
|
Microchip | MCU 32-bit AT91 ARM926EJ-S RISC 32KB ROM 1.2V 1.8V 3.3V 217-Pin LFBGA Download PDF datasheet for AT91SAM9261B-CU.pdf |
|
Texas Instruments | MCU 32-bit Stellaris ARM Cortex M3 RISC 256KB Flash 2.5V 3V 3.3V 100-Pin LQFP Tray Download PDF datasheet for LM3S6965-IQC50-A2.pdf |
|
NXP | MCU 32-bit LPC1300 ARM Cortex M3 RISC 32KB Flash 3.3V 48-Pin LQFP Tray Download PDF datasheet for LPC1343FBD48,151.pdf |
|
NXP | MCU 32-Bit KL17 ARM Cortex M0+ RISC 256KB Flash 1.8V 2.5V 3.3V 64-Pin MAPBGA T R Download PDF datasheet for MKL17Z256VMP4R.pdf |
|
Nuvoton Technology | M4 32-BIT MCU Download PDF datasheet for M451RG6AE.pdf |
|
NXP | MCU 32-bit LPC11U00 ARM Cortex M0 RISC 32KB Flash 2.5V 3.3V 48-Pin LQFP Tray Download PDF datasheet for LPC11U14FBD48 201,151.pdf |