| Part Number | MKL27Z256VLH4 |
|---|---|
| Manufacturer | NXP |
| Quantity in stock | 739710 Pieces |
| Market Price | - |
| Our Better Price | Send by email: [email protected] |
| Delivery Time | 1 day (can ship today) |
| Description | MCU 32-Bit KL27 ARM Cortex M0+ RISC 256KB Flash 1.8V 2.5V 3.3V 64-Pin LQFP Tray |
| Category | Microcontrollers MCU IC |
| Family | ARM Based Microcontrollers MCU |
| ROHS Compliant | Yes |
| MSL Level | MKL27Z256VLH4 |
| Datasheet download |
| Part Number | MKL27Z256VLH4 |
|---|---|
| Program Memory Size | 256 KB |
| Maximum Operating Supply Voltage | 3.6 V |
| Program Memory Type | Flash |
| Operating Supply Voltage | 1.8|2.5|3.3 V |
| Lead Finish | Matte Tin |
| Supplier Package | LQFP |
| Watchdog | 1 |
| Product Dimensions | 10 x 10 x 1.4 |
| Interface Type | I2C/I2S/SPI/UART |
| Rad Hard | No |
| Instruction Set Architecture | RISC |
| Analog Comparators | 1 |
| Data Bus Width | 32 Bit |
| RAM Size | 32 KB |
| Max Processing Temp | 260 |
| Device Core | ARM Cortex M0+ |
| Number of Programmable I/Os | 50 |
| Screening Level | Extended Industrial |
| Minimum Operating Supply Voltage | 1.71 V |
| Maximum Speed | 48 MHz |
| Pin Count | 64 |
| MSL Level | 3 |
| Operating Temperature | -40 to 105 °C |
| Number of Timers | 5 |
| Mounting | Surface Mount |
| Package | 64LQFP |
| Replacement Part Number | PART-MKL27Z256VLH4 |
| Weight | Contact us |
| Country of Origin | - |
| Image | Part Number and Brand | Brief Description and PDF Datasheet |
|---|---|---|
|
Microchip | MCU 32-Bit SAM S70 ARM Cortex M7 RISC 1024KB Flash 1.2V 3.3V 64-Pin LQFP Tray Download PDF datasheet for ATSAMS70J20A-AN.pdf |
|
NXP | MCU 32-Bit KE04 ARM Cortex M0+ CISC 128KB Flash 3.3V 5V64-Pin LQFP Tray Download PDF datasheet for MKE04Z128VLH4.pdf |
|
NXP | MCU 32-Bit K20 ARM Cortex M4 RISC 256KB Flash 1.8V 2.5V 3.3V 144-Pin LQFP T R Download PDF datasheet for MK20DX256VLQ10R.pdf |
|
NXP | MCU 32-Bit K21F ARM Cortex M4 RISC 1MB Flash 1.8V 2.5V 3.3V 144-Pin MAPBGA Tray Download PDF datasheet for MK21FN1M0VMD12.pdf |
|
STMicroelectronics | 66-16 32-BITS MICROS - |
|
STMicroelectronics | MCU 32-bit STM32F ARM Cortex M4 RISC 256KB Flash 2.5V 3.3V 64-Pin LQFP T R Download PDF datasheet for STM32F302RCT6TR.pdf |
|
STMicroelectronics | MCU 32-Bit STM32 ARM Cortex M0 RISC 256KB Flash 2.5V 3.3V 64-Pin LQFP T R Download PDF datasheet for STM32F030RCT6TR.pdf |
|
NXP | MCU 32-bit LPC1800 ARM Cortex M3 RISC ROMLess 2.5V 3.3V 256-Pin LBGA Tray Download PDF datasheet for LPC1850FET256,551.pdf |
|
STMicroelectronics | MCU 32-Bit STM32F ARM Cortex M4 RISC 1MB Flash 64-Pin LQFP Download PDF datasheet for STM32F412RGT6.pdf |
|
STMicroelectronics | MCU 32-Bit STM32 ARM Cortex M4 RISC 1MB Flash 1.8V 2.5V 3.3V 72-Pin WLCSP T R Download PDF datasheet for STM32L476JGY6TR.pdf |