| Part Number | NUC950ADN |
|---|---|
| Manufacturer | Nuvoton Technology |
| Quantity in stock | 738800 Pieces |
| Market Price | - |
| Our Better Price | Send by email: [email protected] |
| Delivery Time | 1 day (can ship today) |
| Description | MCU 32-Bit NUC950 ARM926EJ-S RISC 1.8V 3.3V 216-Pin LQFP |
| Category | Microcontrollers MCU IC |
| Family | ARM Based Microcontrollers MCU |
| ROHS Compliant | Yes |
| MSL Level | NUC950ADN |
| Datasheet download |
| Part Number | NUC950ADN |
|---|---|
| Device Core | ARM926EJ-S |
| Minimum Operating Supply Voltage | 1.62|2.97 V |
| Maximum Expanded Memory Size | 2 Gb |
| Supplier Package | LQFP |
| Instruction Set Architecture | RISC |
| Operating Temperature | -40 to 85 °C |
| Rad Hard | No |
| Pin Count | 216 |
| Watchdog | 1 |
| Maximum Operating Supply Voltage | 1.98|3.63 V |
| Special Features | LCD Controller |
| Display Driver | 1 |
| Data Bus Width | 32 Bit |
| Number of Timers | 5 |
| Mounting | Surface Mount |
| Interface Type | EBI/Ethernet/I2C/JTAG/SPI/UART/USB |
| Screening Level | Industrial |
| Number of Programmable I/Os | 52 |
| Operating Supply Voltage | 1.8|3.3 V |
| Maximum Speed | 200 MHz |
| Package Dimensions | 24 x 24 x 1.4 mm |
| Package | 216LQFP |
| Replacement Part Number | PART-NUC950ADN |
| Weight | Contact us |
| Country of Origin | - |
| Image | Part Number and Brand | Brief Description and PDF Datasheet |
|---|---|---|
|
NXP | MCU 32-Bit K10 ARM Cortex M4 RISC 512KB Flash 1.8V 2.5V 3.3V 144-Pin LQFP Tray Download PDF datasheet for MK10DN512VLQ10.pdf |
|
STMicroelectronics | ARM-based 32-bit MCU, 48MHz Download PDF datasheet for STM32F070CBT6TR.pdf |
|
NXP | MCU 32-Bit K24F ARM Cortex M4 RISC 1MB Flash 1.8V 2.5V 3.3V 144-Pin LQFP T R Download PDF datasheet for MK24FN1M0VLQ12R.pdf |
|
Microchip | MCU 32-bit ATSAM ARM Cortex M3 RISC 256KB Flash 1.8V 3.3V 48-Pin LQFP Download PDF datasheet for ATSAM3S4AA-AU.pdf |
|
STMicroelectronics | MCU 32-Bit STM32F ARM Cortex-M7 RISC 1MB Flash 100-Pin LQFP Tray Download PDF datasheet for STM32F745VGT6.pdf |
|
Microchip | MCU 32-Bit SAM7X ARM7TDMI RISC 512KB Flash 1.8V 3.3V 100-Pin LQFP Tray Download PDF datasheet for AT91SAM7X512B-AU.pdf |
|
STMicroelectronics | MCU 32-Bit STM32 ARM Cortex M4 RISC 2MB Flash 143-pin WLCSP T R Download PDF datasheet for STM32F429ZIY6TR.pdf |
|
STMicroelectronics | MCU 32-Bit GP STM32F ARM Cortex M0 RISC 32kB Flash 28-Pin UFQFPN T R Download PDF datasheet for STM32F031G6U6TR.pdf |
|
NXP | MCU 32-Bit KE02 ARM Cortex M0+ RISC 32KB Flash 3.3V 5V 44-Pin LQFP Tray Download PDF datasheet for MKE02Z32VLD4.pdf |
|
STMicroelectronics | MCU 32-bit STM32F ARM Cortex M3 RISC 64KB Flash 2.5V 3.3V 36-Pin VFQFPN EP T R Download PDF datasheet for STM32F103T8U7TR.pdf |