| Part Number | LPC4357JBD208E |
|---|---|
| Manufacturer | NXP |
| Quantity in stock | 877830 Pieces |
| Market Price | - |
| Our Better Price | Send by email: [email protected] |
| Delivery Time | 1 day (can ship today) |
| Description | MCU 32-bit LPC4300 ARM Cortex M4 M0 RISC 1024KB Flash 3.3V 208-Pin LQFP Tray |
| Category | Microcontrollers MCU IC |
| Family | ARM Based Microcontrollers MCU |
| ROHS Compliant | Yes |
| MSL Level | LPC4357JBD208E |
| Datasheet download |
| Part Number | LPC4357JBD208E |
|---|---|
| Maximum Expanded Memory Size | |
| Maximum Operating Supply Voltage | 3.6 V |
| Data Memory Size | |
| LCD Segments | |
| Display Driver | |
| Program Memory Type | Flash |
| Supplier Package | LQFP |
| Number of Timers | 6 |
| RAM Size | 136 KB |
| Special Features | CAN Controller |
| Operating Temperature | -40 to 105 °C |
| Device Core | ARM Cortex M4|ARM Cortex M0 |
| Minimum Operating Supply Voltage | 2.2 V |
| Instruction Set Architecture | RISC |
| On-Chip DAC | |
| Product Dimensions | 28.1 x 28.1 x 1.45 mm |
| Data Bus Width | 32 Bits |
| Watchdog | 1 |
| Rad Hard | No |
| Maximum Power Dissipation | 1500 mW |
| Number of Programmable I/Os | 142 |
| Mounting | Surface Mount |
| Operating Supply Voltage | 3.3 V |
| Program Memory Size | 1024 KB |
| Pin Count | 208 |
| On-Chip ADC | 2(8-chx10-bit) |
| Interface Type | CAN/Ethernet/I2C/I2S/SPI/UART/USART/USB |
| Maximum Speed | 204 MHz |
| Package | 208LQFP |
| Replacement Part Number | PART-LPC4357JBD208E |
| Weight | Contact us |
| Country of Origin | - |
| Image | Part Number and Brand | Brief Description and PDF Datasheet |
|---|---|---|
|
NXP | MCU 32-bit LPC1700 ARM Cortex M3 RISC 512KB Flash 3.3V 208-Pin TFBGA Tray Download PDF datasheet for LPC1788FET208,551.pdf |
|
Texas Instruments | MCU 32-Bit Tiva C ARM Cortex M4F RISC 1024KB Flash 1.2V 3.3V 128-Pin TQFP Download PDF datasheet for TM4C129CNCPDTT3.pdf |
|
Texas Instruments | MCU 32-bit Stellaris ARM Cortex M3 RISC 128KB Flash 2.5V 3V 3.3V 64-Pin LQFP Tray Download PDF datasheet for LM3S3634-IQR50-A0.pdf |
|
Silicon Labs | MCU 32-bit EFM32 ARM Cortex M0+ RISC 16KB Flash 3V 48-Pin TQFP Download PDF datasheet for EFM32ZG222F16-QFP48.pdf |
|
NXP | MCU 32-Bit KE02 ARM Cortex M0+ RISC 16KB Flash 2.5V 3.3V 5V 32-Pin LQFP Tray Download PDF datasheet for MKE02Z16VLC2.pdf |
|
Texas Instruments | MCU 32-Bit Tiva C ARM Cortex M4F RISC 1024KB Flash 1.2V 3.3V 128-Pin TQFP Download PDF datasheet for TM4C129ENCPDTI3.pdf |
|
STMicroelectronics | MCU 32-bit Low Power STM32L ARM Cortex-M3 RISC 32kB Flash 48-Pin LQFP Tray Download PDF datasheet for STM32L151C6T6A.pdf |
|
NXP | MCU 32-bit KL14 ARM Cortex M0+ RISC 64KB Flash 1.8V 2.5V 3.3V 80-Pin LQFP Tray Download PDF datasheet for MKL14Z64VLK4.pdf |
|
NXP | MCU 32-bit LPC11U00 ARM Cortex M3 RISC 64KB Flash 2.5V 3.3V 64-Pin LQFP Download PDF datasheet for LPC11U35FBD64 401,151.pdf |
|
NXP | MCU 32-Bit KL17 ARM Cortex M0+ RISC 256KB Flash 1.8V 2.5V 3.3V48-Pin QFN EP Tray Download PDF datasheet for MKL17Z256VFT4.pdf |