| Part Number | LPC54102J512BD64QL,151 |
|---|---|
| Manufacturer | NXP |
| Quantity in stock | 878990 Pieces |
| Market Price | - |
| Our Better Price | Send by email: [email protected] |
| Delivery Time | 1 day (can ship today) |
| Description | MCU 32-Bit LPC54100 ARM Cortex M4F|ARM Cortex M0+ RISC 512KB Flash 3.3V 64-Pin LQFP |
| Category | Microcontrollers MCU IC |
| Family | ARM Based Microcontrollers MCU |
| ROHS Compliant | Yes |
| MSL Level | LPC54102J512BD64QL,151 |
| Datasheet download |
| Part Number | LPC54102J512BD64QL,151 |
|---|---|
| Maximum Speed | 100 MHz |
| Screening Level | Extended Industrial |
| Data Bus Width | 32 Bit |
| Watchdog | 1 |
| Pin Count | 64 |
| Interface Type | I2C/SPI/USART |
| On-Chip ADC | 12-chx12-bit |
| Rad Hard | No |
| Mounting | Surface Mount |
| Max Processing Temp | 260 |
| Number of Timers | 5 |
| Device Core | ARM Cortex M4F|ARM Cortex M0+ |
| Operating Supply Voltage | 3.3 V |
| MSL Level | 1 |
| RAM Size | 104 KB |
| Program Memory Type | Flash |
| Program Memory Size | 512 KB |
| Supplier Package | LQFP |
| Minimum Operating Supply Voltage | 1.62 V |
| Instruction Set Architecture | RISC |
| Maximum Operating Supply Voltage | 3.6 V |
| Operating Temperature | -40 to 105 °C |
| Lead Finish | Pure Tin |
| Number of Programmable I/Os | 50 |
| Product Dimensions | 10 x 10 x 1.4 |
| Package | 64LQFP |
| Replacement Part Number | PART-LPC54102J512BD64QL,151 |
| Weight | Contact us |
| Country of Origin | - |
| Image | Part Number and Brand | Brief Description and PDF Datasheet |
|---|---|---|
|
Microchip | MCU 32-Bit SAM D21 ARM Cortex M0+ RISC 256KB Flash 3.3V 48-Pin TQFP T R Download PDF datasheet for ATSAMD21G18A-AUT.pdf |
|
Texas Instruments | MCU 32-Bit Tiva C ARM Cortex M4F RISC 1024KB Flash 1.2V 3.3V 212-Pin NFBGA T R Download PDF datasheet for TM4C1297NCZADI3R.pdf |
|
STMicroelectronics | MCU 32-bit STM32F ARM Cortex M3 RISC 256KB Flash 2.5V 3.3V 100-Pin LQFP Tray Download PDF datasheet for STM32F105VCT6.pdf |
|
Microchip | MCU 32-bit SAM D20J ARM Cortex M0+ RISC 256KB Flash 1.8V 2.5V 3.3V 64-Pin TQFP T R Download PDF datasheet for ATSAMD20J18A-AUT.pdf |
|
Nuvoton Technology | M4 32-BIT MCU Download PDF datasheet for NUC505DSA.pdf |
|
Texas Instruments | MCU 16-bit 32-bit TMS470 ARM7TDMI RISC 288KB Flash 1.8V 3.3V 100-Pin LQFP Tray Download PDF datasheet for TMS470R1A288PZ-T.pdf |
|
Texas Instruments | MCU 32-Bit Tiva C ARM Cortex M4F RISC 256KB Flash 1.2V 3.3V 64-Pin LQFP Download PDF datasheet for TM4C123GH6PMI7.pdf |
|
STMicroelectronics | MCU 32-Bit STM32 ARM Cortex M0 RISC 16KB Flash 2.5V 3.3V 20-Pin UFQFPN T R Download PDF datasheet for STM32L011F4U3TR.pdf |
|
NXP | MCU 16-bit 32-bit LPC2300 ARM7TDMI-S RISC 512KB Flash 3.3V 100-Pin LQFP Tray Download PDF datasheet for LPC2368FBD100,551.pdf |
|
NXP | MCU 32-Bit KL17 ARM Cortex M0+ RISC 256KB Flash 1.8V 2.5V 3.3V 32-Pin QFN EP Tray Download PDF datasheet for MKL17Z256VFM4.pdf |