| Part Number | MC68302CEH20C |
|---|---|
| Manufacturer | NXP |
| Quantity in stock | 893940 Pieces |
| Market Price | - |
| Our Better Price | Send by email: [email protected] |
| Delivery Time | 1 day (can ship today) |
| Description | MPU M68000 RISC 32-Bit HCMOS 20MHz 132-Pin PQFP Tray |
| Category | Processor IC |
| Family | Processors |
| ROHS Compliant | Yes |
| MSL Level | MC68302CEH20C |
| Datasheet download |
| Part Number | MC68302CEH20C |
|---|---|
| Device Core | ColdFire |
| Pin Count | 132 |
| Max Processing Temp | 260 |
| Product Dimensions | 46.13 x 46.13 x 4.9 mm |
| Operating Temperature | -40 to 85 °C |
| Lead Finish | Matte Tin |
| Rad Hard | No |
| Mounting | Surface Mount |
| Data Bus Width | 32 Bit |
| MSL Level | 3 |
| Instruction Set Architecture | RISC |
| Supplier Package | PQFP |
| Operating Supply Voltage | 5 V |
| Number of CPU Cores | 1 |
| Fabrication Technology | HCMOS |
| Maximum Speed | 20 MHz |
| Package | 132PQFP |
| Replacement Part Number | PART-MC68302CEH20C |
| Weight | Contact us |
| Country of Origin | - |
| Image | Part Number and Brand | Brief Description and PDF Datasheet |
|---|---|---|
|
Texas Instruments | MPU AM335x RISC 32-Bit 600MHz 1.8V 3.3V 324-Pin NF-BGA Download PDF datasheet for AM3354BZCZD60.pdf |
|
Intel | ITLFUT2005B S LKNZ MM#940238 - |
|
NXP | MPU M683xx RISC 32-Bit 0.57um 25MHz 240-Pin FQFP Tray Download PDF datasheet for MC68360AI25L.pdf |
|
Xilinx | MPU Zynq-7000 Thumb-2 32-Bit 667MHz 1.2V 3.3V 676-Pin Download PDF datasheet for XC7Z045-1FBV676I.pdf |
|
Xilinx | FPGA Zynq-7000 28000 Cells 28nm Technology 1V 400-Pin CS-BGA Download PDF datasheet for XC7Z010-1CLG400C4334.pdf |
|
Intel | MPU Xeon Processor L5238 64-Bit 2660MHz 771-Pin LGA Tray Download PDF datasheet for AT80573JJ0676MT S LBAZ.pdf |
|
NXP | MPU QorIQ RISC 64Bit 1533MHz 2.5V 896-Pin FCBGA Box Download PDF datasheet for T2080NSN8PTB.pdf |
|
Intel | MPU Core i3 64-Bit 2500MHz 1.2V 1.35V 1284-Pin FC-BGA Tray Download PDF datasheet for CN8063801307703 SR1J2.pdf |
|
Texas Instruments | DSP Fixed-Point 32-Bit 800MHz 1000MHz 2000MIPS 515-Pin POP-FCBGA Tray Download PDF datasheet for DM3725CBPD100.pdf |
|
Xilinx | MPU Zynq-7000 Thumb-2 32-Bit 733MHz 1.2V 3.3V 484-Pin CSBGA Download PDF datasheet for XC7Z020-2CLG484I.pdf |