| Part Number | MC9S12C32CPBE25 |
|---|---|
| Manufacturer | NXP |
| Quantity in stock | 795730 Pieces |
| Market Price | - |
| Our Better Price | Send by email: [email protected] |
| Delivery Time | 1 day (can ship today) |
| Description | MCU 16-bit HCS12 CISC 32KB Flash 2.5V 5V 52-Pin LQFP Tray |
| Category | Microcontrollers MCU IC |
| Family | 16 Bit Microcontrollers MCU |
| ROHS Compliant | Yes |
| MSL Level | MC9S12C32CPBE25 |
| Datasheet download |
| Part Number | MC9S12C32CPBE25 |
|---|---|
| Number of Programmable I/Os | 35 |
| Watchdog | 1 |
| On-Chip ADC | 8-chx10-bit |
| RAM Size | 2 KB |
| Pin Count | 52 |
| Minimum Operating Supply Voltage | 2.35|2.97 V |
| Supplier Package | LQFP |
| Program Memory Type | Flash |
| Instruction Set Architecture | CISC |
| Product Dimensions | 10 x 10 x 1.5 mm |
| Number of Timers | 8 |
| Data Bus Width | 16 Bit |
| Operating Supply Voltage | 2.5|5 V |
| Interface Type | CAN/SCI/SPI |
| Maximum Operating Supply Voltage | 2.75|5.5 V |
| Lead Finish | Matte Tin |
| Analog Comparators | 3 |
| Maximum Speed | 25 MHz |
| Rad Hard | No |
| Mounting | Surface Mount |
| Max Processing Temp | 260 |
| Program Memory Size | 32 KB |
| Special Features | CAN Controller |
| MSL Level | 3 |
| Operating Temperature | -40 to 85 °C |
| Package | 52LQFP |
| Replacement Part Number | PART-MC9S12C32CPBE25 |
| Weight | Contact us |
| Country of Origin | - |
| Image | Part Number and Brand | Brief Description and PDF Datasheet |
|---|---|---|
|
Renesas Electronics | MCU 16-bit R8C 2B R8C CISC 128KB Flash 2.5V 3.3V 5V 64-Pin LFQFP Tray Download PDF datasheet for R5F212BCSDFP#V2.pdf |
|
Texas Instruments | MCU 16-Bit MSP430 RISC 16KB Flash 2.5V 3.3V 32-Pin VQFN EP T R Download PDF datasheet for MSP430I2030TRHBT.pdf |
|
Texas Instruments | MCU 16-bit MSP430 RISC 2KB Flash 2.5V 3.3V 8-Pin SOIC T R Download PDF datasheet for MSP430G2230IDR.pdf |
|
Texas Instruments | MCU 16-Bit MSP430 RISC 32KB Flash 2.5V 3.3V 32-Pin VQFN EP T R Download PDF datasheet for MSP430I2041TRHBR.pdf |
|
Texas Instruments | MCU 16-Bit MSP430 RISC 128KB Flash 3.3V 64-Pin VQFN EP T R Download PDF datasheet for MSP430F5255IRGCR.pdf |
|
Infineon | MCU 16-Bit XC166 CISC DSP RISC 256KB Flash 2.5 5V 100-Pin TQFP Download PDF datasheet for SAF-XC164CS-32F40F BB-A.pdf |
|
Texas Instruments | MCU 16-bit MSP430 RISC 256KB Flash 2.5V 3.3V 100-Pin LQFP T R Download PDF datasheet for MSP430F5635IPZR.pdf |
|
Texas Instruments | MCU 16-bit MSP430 RISC ROMLess 2.5V 3.3V 64-Pin LQFP T R Download PDF datasheet for MSP430A092IPMR.pdf |
|
NXP | MCU 16-bit HCS12 CISC 128KB Flash 5V 112-Pin LQFP Brick Download PDF datasheet for S912XHY128F0VLM.pdf |
|
Texas Instruments | MCU 16-bit MSP430 RISC 16KB Flash 2.5V 3.3V 24-Pin TSSOP T R Download PDF datasheet for MSP430AFE251IPWR.pdf |