| Part Number | MPC8347VVAJFB |
|---|---|
| Manufacturer | NXP |
| Quantity in stock | 544460 Pieces |
| Market Price | - |
| Our Better Price | Send by email: [email protected] |
| Delivery Time | 1 day (can ship today) |
| Description | MPU MPC83xx RISC 32-Bit 0.13um 533MHz 1.8V 2.5V 3.3V 672-Pin TBGA Tray |
| Category | Processor IC |
| Family | Processors |
| ROHS Compliant | Yes |
| MSL Level | MPC8347VVAJFB |
| Datasheet download |
| Part Number | MPC8347VVAJFB |
|---|---|
| Lead Finish | Tin/Silver |
| Product Dimensions | 35 x 35 x 1.05 mm |
| I/O Voltage | 1.8|2.5|3.3 V |
| Max Processing Temp | 260 |
| Operating Supply Voltage | 1.2 V |
| Fabrication Technology | 0.13um |
| Maximum Speed | 533 MHz |
| Rad Hard | No |
| Mounting | Surface Mount |
| Data Bus Width | 32 Bit |
| Pin Count | 672 |
| Instruction Set Architecture | RISC |
| Supplier Package | TBGA |
| MSL Level | 3 |
| Device Core | PowerQUICC II Pro |
| Operating Temperature | 0 to 105 °C |
| Number of CPU Cores | 1 |
| Package | 672TBGA |
| Replacement Part Number | PART-MPC8347VVAJFB |
| Weight | Contact us |
| Country of Origin | - |
| Image | Part Number and Brand | Brief Description and PDF Datasheet |
|---|---|---|
|
Xilinx | MPU Zynq-7000 Thumb-2 32-Bit 1GHz 1.2V 3.3V 676-Pin FCBGA Download PDF datasheet for XC7Z030-3FBG676E.pdf |
|
NXP | MPU MPC85xx RISC 32-Bit CMOS 1.333GHz 1.8V 2.5V 3.3V 1023-Pin FC-BGA Tray Download PDF datasheet for MPC8567EVTAUJJ.pdf |
|
NXP | MPU MPC8xx RISC 32-Bit 0.32um 66MHz 357-Pin BGA Tray Download PDF datasheet for MPC860TCVR66D4.pdf |
|
NXP | MPU MPC82xx RISC 32-Bit 0.25um 200MHz 3.3V 516-Pin TEPBGA Tray Download PDF datasheet for MPC8250AVRIHBC.pdf |
|
Macom Technologies | PROCESSOR - |
|
NXP | MPU MPC83xx RISC 32-Bit 90nm 50MHz 620-Pin TEBGA II Tray Download PDF datasheet for MPC8314VRAGDA.pdf |
|
Texas Instruments | DSP Fixed-Point 32-Bit 800MHz 1000MHz 2000MIPS 515-Pin POP-FCBGA Tray Download PDF datasheet for DM3725CBPD100.pdf |
|
Intel | MPU Xeon 64-Bit 2800MHz 1156-Pin LGA Tray Download PDF datasheet for BV80605001908ALS LBJK.pdf |
|
NXP | MPU QorIQ RISC 32-Bit 1000MHz 1.5V 1.8V 2.5V 3.3V 689-Pin TEPBGA II Tray Download PDF datasheet for P2020NSN2KHC.pdf |
|
NXP | MPU MCF5xxx RISC 32-Bit 150MHz 256-Pin MAPBGA Tray Download PDF datasheet for MCF5234CVM150.pdf |