MC33275D-3.3R2G ON Semiconductor
MC33275D-3.3R2G Images
Please contact us for more photos of MC33275D-3.3R2G
Part Number MC33275D-3.3R2G
Manufacturer ON Semiconductor
Delivery Time 1 day (can ship today)
Description LDO Regulator Pos 3.3V 0.3A 8-Pin SOIC N T R
Category Power Management IC
Family Linear Regulator
ROHS Compliant Yes
MSL Level MC33275D-3.3R2G
Datasheet download MC33275D-3.3R2G.pdf
Request Quotation for MC33275D-3.3R2G
MC33275D-3.3R2G Specifications
Part Number MC33275D-3.3R2G
Junction to Case 25 °C/W
Pin Count 8
Output Type Fixed
Number of Outputs 1
Input Voltage Range 13 V
Typical Dropout Voltage @ Current 0.025@10mA|0.26@300mA|0.115@100mA|0.22@250mA V
Maximum Dropout Voltage @ Current 0.1@10mA|0.5@300mA|0.2@100mA|0.4@250mA V
Typical Quiescent Current 1.5 mA
Load Regulation 25 mV
Function LDO
Line Regulation 10 mV
Product Dimensions 5 x 4 x 1.5 mm
Supplier Package SOIC N
Polarity Positive
Output Voltage 3.3 V
Junction to Ambient 160 °C/W
Maximum Input Voltage 13 V
Maximum Quiescent Current 2 mA
Maximum Output Current 0.3 A
Rad Hard No
Max Processing Temp 260
Lead Finish Matte Tin
MSL Level 1
Accuracy ±1 %
Mounting Surface Mount
Operating Temperature -40 to 125 °C