16SVPA180M Panasonic
16SVPA180M Images
Please contact us for more photos of 16SVPA180M
Part Number 16SVPA180M
Manufacturer Panasonic
Delivery Time 1 day (can ship today)
Description Cap Aluminum 180uF 16V 20% (8 X 7.9mm) Cylindrical 0.029 Ohm 3430mA 2000 hr. 105\u00b0C T R
Category Capacitors
Family Capacitor Aluminum
ROHS Compliant Yes
MSL Level 16SVPA180M
Datasheet download 16SVPA180M.pdf
Request Quotation for 16SVPA180M
16SVPA180M Specifications
Part Number 16SVPA180M
Mounting Surface Mount
Equivalent Series Resistance 0.029 Ohm
Leakage Current 576@2Min uA
Construction Cylindrical
Voltage(DC) 16 V
Product Dimensions 8 x 7.9
Operating Temperature -55 to 105 °C
Package/Case 8 X 7.9
Ripple Current 3430 mA
Capacitance Value 180 uF
Lifetime 2000 hr
Rad Hard No
Pin Count 2
Tolerance 20 %
Product Diameter 8 mm
Product Height 7.9 mm