16SVPF82M Panasonic
16SVPF82M Images
Please contact us for more photos of 16SVPF82M
Part Number 16SVPF82M
Manufacturer Panasonic
Delivery Time 1 day (can ship today)
Description Cap Aluminum 82uF 16V 20% (5 X 5.9mm) Cylindrical 3000mA 5000hr 105\u00b0C T R
ROHS Compliant Yes
MSL Level 16SVPF82M
Datasheet download 16SVPF82M.pdf
Request Quotation for 16SVPF82M
16SVPF82M Specifications
Part Number 16SVPF82M
Pin Count 2
Rad Hard No
Tolerance 20 %
Leakage Current 262@2Min uA
Capacitance Value 82 uF
Operating Temperature -55 to 105 °C
Ripple Current 3000 mA
Mounting Surface Mount
Lifetime 5000 hr
Construction Cylindrical
Package/Case 5 X 5.9
Equivalent Series Resistance 0.027 Ohm
Voltage(DC) 16 V
Max Processing Temp 250|260
Product Diameter 5 mm
Product Height 5.9 mm